komunikacja niewerbalna

3 emocje prowadzące do ataku fizycznego

Atak fizyczny, jest reakcją na emocje budzące się w naszym wnętrzu. Do agresji fizycznej, przemocy muszą zostać spełnione pewne warunki. Jednocześnie świadomość jakie emocje prowadzą do agresji, mogą pomóc nam w wyprzedzającej reakcji na atak, lub zrozumieć, którzy przywódcy nawołują emocjonalnie do przemocy ze swych mównic. Szczególnie wiedząc czym są mikroekspresje i jak się je interpretuje.

Do rzeczy, są trzy łańcuchy emocjonalne prowadzące do ataku fizycznego:

Gniew wynikający ze złości – oto najpospolitszy łańcuch, przykładem takiej sytuacji, może być przesłuchanie. Osoby oskarżone o przestępstwo, którego nie popełniły, często wpadają w złość. Nie jest to chwilowa emocja ulegająca wygaszeniu ale bardzo często poczucie złości w takiej sytuacji przeradza się w nastrój. Niekiedy może to wskazywać na niewinność. Większość codziennych sytuacji, w których występuje agresja fizyczna, rodzi się ze złości.

Moralna wyższość wywodząca się z pogardy – mistrzami tego typu związków były hitlerowskie Niemcy. Moralna wyższość zbudowana na bazie kłamstwa (rasa panów) powodowała niewyobrażalną agresję. W efekcie takich podziałów zginęły miliony ludzi. Przykłady tego związku: apartheid, nacjonalizm, rasizm. Taka wyższość może również występować w związku z religią. Wielu islamskich Imamów gardzi chrześcijaństwem, co prowadzi do agresji w postaci ataków terrorystycznych.

Prawo do eliminacji wynikające z obrzydzenia – do tej sytuacji dochodzi, w szczególności w kontekście osób chorych. Osoby ze zwyrodnieniami kończyn, chorobami skóry itp. Często bywają ofiarami napaści, a ma to związek z obrzydzeniem. Jest to chyba najbardziej pierwotny łańcuch, mający na celu ochronę osoby przed potencjalnym przejęciem/zarażeniem się daną przypadłością. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, za ten łańcuch odpowiedzialny jest mózg gadzi, odpowiedzialny za reakcje nieświadome. Jest jednak równie naganny jako oba poprzednie.

Każdy z przytoczonych tu przykładów możemy spotkać w naszym życiu, w totalnie codziennych sytuacjach, w sklepie czekając na świeże bułki czy podczas ekskluzywnego spotkania. Przykłady są tu celowo tak wyraziste. Mają za zadanie podkreślenie zachodzących tu relacji.

P.S. Ten artykuł ma związek z artykułem Czy za pomocą mowy ciała można wykryć atak terrorystyczny? Wymienione wcześniej emocje: złość, pogarda oraz wstręt w ustach przywódców wszelkiej maści mogą być, bezpośrednim narzędziem nacisku emocjonalnego powodującego reakcje siłowe (ataki terrorystyczne, wybuchy agresji tłumu, przewroty). Unikajcie osób i liderów emanujących tego typu emocjami.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *