mikroekspresje

3 proste techniki ułatwiające rozpoznawanie mikroekspresji

Dziś mam dla Ciebie, odrobinę materiału szkoleniowego z zakresu mikroekspresji. Ja uczyłem się właśnie w ten sposób odczytywania tych minimalnych ruchów mimicznych. Są to trzy metody, których uczę wszystkich, którzy są zainteresowani odczytywaniem minimalnych ekspresji mimicznych, na przyzwoitym poziomie. Szybkie, krótkie i łatwe. A więc do dzieła!

Jaka jest Twoja pierwsza myśl

Gdy dostrzegasz minimalny ruch mimiczny, mikroekspresje co czujesz? Zadaj sobie pytanie jaka emocja maluje się na twarzy drugiej osoby? Jaką z 7 podstawowych emocji widzę na twarzy mojego rozmówcy? Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja pierwsza myśl będzie właściwa.

Wykonaj ruch który widzisz

Jest to najnaturalniejsza tu wskazówka, stosuję ją bardzo często szczególnie, gdy nie jestem pewien danej emocji. Jest to rodzaj naśladownictwa, staram się naśladować zaobserwowaną emocję i wtedy zastanawiam się, która to z nich oraz zadaję sobie pytanie co czuje. Emocje zmieniają się pod wpływem mowy Twojego ciała, dlatego Twoje ciało jest Twoim sprzymierzeńcem.

Wyklucz inne emocje

Ostatnią techniką jest wykluczanie emocji szczególnie różnej od zauważonej. W nauce mikroekspresji mamy 7 podstawowych wyrazów twarzy. Części z nich jest podobnych np. strach i zaskoczenie, radość i pogarda. Lecz są i takie, których nie da się ze sobą pomylić np. radość i smutek oraz zaskoczenie i pogarda. Dlatego też, gdy zauważysz emocje możesz zacząć od wykluczania części emocji, by następnie wykorzystać technikę naśladownictwa.

Te trzy techniki zwiększą Twoje umiejętności odczytywania mikroekspresji.

Owe techniki zostały zainspirowane świetną książką autorstwa Patryka i Kasi Wezowskich http://www.microexpressionsbook.com/, którą serdecznie polecam.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

3 myśli w temacie “3 proste techniki ułatwiające rozpoznawanie mikroekspresji”

  1. Panie Piotrze jeśli często zdarza sic nie zauważać żadnej emocji na twarzy rozmówcy to co wtedy? Chodzi o syndrom kamiennej twarzy a dużych otwartych oczu ? Czasami coś z rejonu uśmiechu wyniknie, jak by smutek ale trzeba naprawdę znać te osobę aby coś wykryć. Towarzyszą przy tym zawsze chłodne skalkulowane wypowiedzi, wyszukane w świetle naukowym.
    Reasumując pytanie co z osobami w wieku 20-30 lat nie zdradzającymi żadnych emocji? wyszkolone czy pozbawione? A może coś innego ?
    Pozdrawiam

    1. Mogą tu mieć miejsce dwie sytuacje: 1. Nie ukończył Pan żadnego kursu odczytywania mikroekspresji, ekspresji subtelnych i po prostu je Pan przegapia. 2 Taka osoba może mieć zaburzenia związane z AUN, które uniemożliwiają pojawianie się takich emocji. Powodów może być naprawdę wiele, dlatego pozwolę sobie na nie ferowanie wyroków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *