5 złotych zasad odczytywania mowy ciała

Jak skutecznie wykorzystywać mowę ciała? Co stanowi o skutecznym odczytywaniu? Czy wystarczy znajomość patternów oraz wzorców by odczytywać ludzi? Odpowiedz brzmi – Nie. Znajomość zamkniętej postawy, gestów autoadaptacji (manipulatorów), mikroekspresji to tylko pociski do twojej broni. Potrzebujesz skutecznego celownika, by trafić w sedno. Szczerze powiedziawszy, piszę ten artykuł dla siebie, bo często w ferworze emocji oraz sytuacji zdarza mi się o nich zapominać, a dzięki temu wyciągać pochopne wnioski i popełniać błędy. Mam nadzieje, że przyda się i tobie. 5 zasad, przykazań mowy ciała.

Jak otoczenie wpływa na osobę, którą obserwujesz?

Jak wygląda normalne zachowanie danej osoby (stan zero)?

Czy analizowane zachowanie jest indywidualne dla tej osoby, różni się od wzorców?

Zmiana jest tym, czego szukasz

Dopiero kombinacja zachowań może potwierdzić wnioski.

Dzięki tym pięciu punktom unikniemy 80% błędów w kontekście odczytywania mowy ciała. Jest to absolutna podstawa, którą każdy chcący „czytać” ludzi powinien wyryć sobie w pamięci. Dzięki temu będziemy zdecydowanie celniejsi. A nasze wnioski nie będą strzałem z kapiszona tylko celnym, snajperskim wnioskiem. Powyższa rama jest mapą, techniki są dodatkiem. Czy są jakieś pytania?

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

3 comments

Add yours
 1. Przemek 31 stycznia, 2013 at 13:30 Odpowiedz

  Jak wygląda normalne zachowanie danej osoby (stan zero)?
  Czy analizowane zachowanie jest indywidualne dla tej osoby, różni się od wzorców?

  To jest ważne, a często pomijane w różnych filmach i innych rzeczach traktujących o wykrywaniu kłamstw.
  Bo załóżmy, że ktoś został posądzony o coś czego nie zrobił, ale podczas rozmowy bardzo się denerwuje i wykonuje gesty podobne do oznak kłamstwa. Ktoś może pochopnie stwierdzić, że taka osoba mówi nieprawdę, ale nie znając tego człowieka i nie wiedząc że jest to osoba bardzo nerwowa można wyciągnąć fałszywe wnioski.

  Mam jedno pytanie. Czy oznaki kłamstwa są tylko dla niego typowe, czy są związane ogólnie ze stresem?

  • Piotr Marszałkowski 31 stycznia, 2013 at 13:48 Odpowiedz

   „Mam jedno pytanie. Czy oznaki kłamstwa są tylko dla niego typowe, czy są związane ogólnie ze stresem?” – jeżeli mam być dokładny, to nie isteniej coś takiego jak dokładne oznaki kłamstwa. Są to bardziej poszlaki wynikające z braku spójności emocjonalnej.

   Oznaki oznakom nierówne. Np. mamy emblematy, które bez poznania stanu zero mogą być bardzo sugestywne. Lecz mamy również gro oznak zwykłych, jak manipulatory. I to one muszą być rozpatrywane indywidualnie.

Post a new comment