6 najpopularniejszych kłamstw świata, o których nikt Ci nie powiedział

Dziś mniej o naszym zachowani a więcej o kłamstwie. Postanowiłem zebrać klika ciekawostek, które dla mnie samego okazały się niespodzianką, szczególnie Van Gogh. Oto moja totalnie subiektywna lista 6 najpopularniejszych kłamstw, które są lub były powszechnie powtarzane, a część z nich wynieśliśmy ze szkoły, ostoi „mądrości”. Oczywiście zachęcam Cię do podawania kolejnych ciekawostek w komentarzach, nie ukrywam, że może z tego powstać swojego rodzaju seria. No ale do rzeczy…………..

1. Van Gogh nie obciął sobie ucha.

vangogh

Mit ten opowiada jakoby Vincent obciął sobie ucho a następnie wysłał je do dziewczyny. Prawdziwą historię odkrył historyk Hans Kaufman. Okazuje się że Vincent stracił ucho w walce ze swoim dobrym znajomym również malarzem Paulem Gauginem. Van Googh uderzył przyjaciela szklanką wina, a w rewanżu Paul zaatakował go mieczem i obciął mu ucho. Później Gaugin wymyślił historię jakoby autor najsłynniejszych słoneczników świata stracił rozum. Motywem owej plotki była wysoka kara grożąca za atak, z bronią w ręku, której Paul chciał za wszelką cenę uniknąć.

 
 
 
niewolnictwo

2.Czy Europejczycy polowali na Afrykańczyków?

Istnieje przekonanie jakoby Amerykanie, Anglicy, Francuzi i inni biali ludzie porywali siłą Afrykańczyków. Prawda wygląda jednak zgoła inaczej. W mniejszości przypadków jest to faktem, jednak w większości przypadków mamy do czynienia ze sprzedażą Afrykanów przez samych Afrykanów. Okazuje się, że Fred z Chłopaki nie płaczą był bliski prawdy, to wódz sprzedawał swoich najsłabszych poddanych za paczkę fajek.

youtu.be/CrxmdjaK7Cs

diamond-giant-shutterstock_1194344713. Diamenty nie powstają z węgla kamiennego

Istnieje silne przekonanie jakoby diamenty były transformacją węgla kamiennego. Zawsze zastanawiało mnie w takim razie dlaczego nie mamy ich w Polsce? To prawda, że diamenty można spotkać wśród innych skał takich jak wapień. Jednak ich pochodzenie może być zgoła odmienne, gdyż znajdowano je na głębokości 100 mil, gdzie powstawały, by w wyniku ruchów tektonicznych oraz wybuchów wulkanów przesuwać się ku powierzchni. Do powstania diamentów wymagane jest wysokie ciśnienie, temperatura oraz węgiel lecz jest to zdecydowanie inna forma niż ta, którą możemy kupować do ogrzewania naszych domów.

http://youtu.be/vHPOp69SO9E

thanksgiving-turkey-white-background-667872-m4. Nie było takiego święta dziękczynienia 

Niesamowicie popularny mit szczególnie w Stanach zjednoczonych. Mit opowiada o przybyciu okrętu Mayflower do Ameryki około 1620 roku. Historia opowiada o ich ciepłym przyjęciu przez tubylców, którzy nie tylko dali im jedzenie ale i nauczyli ich jak sadzić nieznaną im wcześniej kukurydzę. Rok później tubylcy oraz pielgrzymi usiedli przy wspólnym stole by uczcić ich spotkanie i podziękować za pomoc i uratowanie życia. Prawdziwa historia jest jednak dużo bardziej okrutna. Trzy lata przed przybyciem właściwych osadników wysłano ekspedycję, której celem było rozprzestrzenienie nie znanych Indianom chorób. Plaga zebrała żniwo w postaci 96% populacji tubylców, a Ci którzy zostali byli zbyt słaby by stawić opór kolonistom. Dowody świadczą o tym, że ekspedycja została wysłana specjalnie w danym okresie, by znaleźć się na miejscu gdy kukurydza będzie już dojrzała. W rezultacie czego obrabowali Indian z plonów oraz narzędzi. Szczerze wątpię, że po takim przywitaniu tubylcy chcieliby ucztować z Europejczykami.

troja5 Nie ma dowodów na istnienie konia Trojańskiego

Wojna pomiędzy Troją a Grecją trwała ponad 10 lat. Wszystko zaczęło się od uwiedzenia żony Agamemnona króla Sparty przez Parysa, księcia Troi. W przebłysku geniuszu, Grecy postanowili wprowadzić w życie przebiegły plan. Jako symbol pokoju, zbudowano konia wysokiego na kilka pięter, i obrabowano nim Trojan. Jak się okazało później, był to podstęp, gdyż w figurze konia ukryli się żołnierze, którzy pod osłoną nocy wpuścili Greków do Troii, tym samym podbijając broniące się miasto. Tylko ile w tej historii jest prawdy? Jak się okazuje niewiele, badania archeologiczne dowodzą istnienie miasta o takiej nazwie. Jeżeli jednak poszukamy informacji na temat konia, to znajdziemy jedynie teorię historyka Michaela Wooda, który sugeruje jakoby konia zbudowano, w oparciu o maszynę oblężniczą, która została przerobiona na konia. I to tyle, żadnych dowodów.

sed6 Nie znaleziono brakującego ogniwa

Po tym jak Charles Darwin opublikował pracę „O powstaniu gatunków” w 1859, naukowcy starali się odnaleźć przodków człowieka. Szukali tak zwanych – brakujących ogniw. Najpopularniejszym znaleziskiem, mającym wypełniać lukę między naczelnymi, współczesnym człowiekiem był tak zwany – człowiek z Pitdown. Owe znalezisko ujrzało światło dzienne w 1912 roku. Dopiero 41 lat później udowodniono, ze jest to oszustwo. Czaszka znaleziona przez Charlesa Dawsona, okazała się połączeniem czaszki pochodzącej z okresu średniowiecza oraz pięciusetletnia żuchwa organgutana z Borneo.

Artykuł powstał w oparciu o dane znalezione w howstuffworks.com

P.S. Za pisanie w komentarzach o katastrofie smoleńskiej lub 11 września i teoriach spiskowych z nimi związanych obowiązuje permanentny ban.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *