7 podstawowych motywów kłamstwa

Tamtego dnia odebrał z salonu nowy motor, Kawasaki Ninja. Silnik o litrowej pojemności niebezpiecznie mruczał, sprawiając, że motor przyspieszał do ogromnej prędkości. Ciągle przyspieszając wymijał samochody w niebezpiecznej odległości. Adrenalina buzowała w żyłach, tego uczucia nie da się do niczego porównać. Aż do momentu, gdy w lewym lusterku ujrzał błyskające niebieskie światło, to policja. Serce podeszło mu do gardła. Przemknęło mu przez myśl, że za tą zabawę straci prawo jazdy. Wiedział, że w przypadku ucieczki może od razu trafić do więzienia. Dlatego postanowił się zatrzymać.

– Ja tylko spieszyłem, się do żony. Właśnie się dowiedziałem, że rodzi.

Unikanie kary jest najczęstszym powodem kłamstwa, niezależnie od wieku czy sytuacji. Pojawia się szczególnie w momencie, gdy w wyniku odkrycia prawdy grozi: utrata wolności, pieniędzy, pracy, związku, reputacji czy nawet samego życia. Jest to reakcja obronna, dlatego występuje tak powszechnie.

Kolejnym powszechnym powodem kłamstwa jest, możliwość uzyskania korzyści. Może to być korzyść majątkowa, gdy kłamiemy np. na temat zeznania majątkowego, ale również może to być zysk emocjonalny taki jak: podziw, szacunek, współczucie czy komplement. W tym przypadku kłamstwo zazwyczaj jest przygotowane wcześniej, nie jest spontaniczne.

Kolejnym powodem jest ochrona kogoś innego przed krzywdą. Gdybyś ujawnił prawdę mógłbyś wpędzić daną osobę w kłopoty, co jest w naszej kulturze źle widziane. Gdy policjant odmawia zeznań wobec swojego kolegi, łamie prawo. Jednak dla niego, w tym momencie ważniejsza jest więź oraz wierność. Dlatego też powstały kanały, dzięki którym możemy anonimowo poinformować o zaistniałej sytuacji, bez narażania swojej więzi z drugą osobą.

Powodem, dla którego posuwamy się do oświadczania nieprawdy, będzie również ochrona siebie samego przed krzywdą. Często uczymy dzieci, że gdy zostają same w domu, trzeba odpowiadać obcym pukającym do drzwi, że – tata właśnie położył się spać proszę przyjść później. Zdarza nam się również, że zostawiamy w domu zapalone światło, gdy wychodzimy na dłużej. W celu uniknięcia potencjalnego włamania.

Inną motywacją, dla której zdarza nam się koloryzować rzeczywistość, jest ochrona naszej prywatności. Córka, na pytanie matki, z kim rozmawia odpowiada, że z koleżanką ze szkoły a nie z nowo poznanym chłopakiem. Nasza prywatność jest obiektem, który chcemy chronić nawet za cenę kłamstwa. Córka nie chciała urazić mamy mówiąc to osobista sprawa. Dlatego w celu ochrony prywatności i zbędnych tłumaczeń wybrała takie wyjście.

Ciekawym powodem unikania prawdy jest próba sprawdzenia jak daleko możemy się posunąć. Dzięki takim metodom nasze dzieci, partnerzy, studenci, będą starali się odkryć nasze granice. Dzięki temu będą sprawdzali swoje umiejętności, które mogą im się przydać w przypadku nadarzających się potencjalnych okazji.

Ostatnim źródłem kłamstwa jest chęć uniknięcia upokorzenia. Jest to jeden z motywów tak zwanych kłamstewek codziennych. Takie zachowanie występuje szczególnie u osób, które nie czują się na tyle pewnie by zmierzyć się z prawdą, na temat danej sytuacji.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że od motywu kłamstwa zależy emocja, która pojawia się podczas oświadczania nieprawdy? Podczas zdrady może to być agresja za to przy ochronie przyjaciela może to być smutek lub poczucie winy.[/notify_box]

Podsumowując, 7 podstawowych motywów kłamstwa to:

Unikanie kary

Łamanie zasad w celu osiągnięcia korzyści

Ochrona przed niebezpieczeństwem innych

Ochrona siebie przed niebezpieczeństwem

Ochrona swojej prywatności

Badanie granic jak daleko mogę się posunąć

By uniknąć upokorzenia
[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “7 podstawowych motywów kłamstwa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *