Artykuły typu „co robią bogaci ludzie” to bzdura

Po raz kolejny przed moje oczy trafiły złote myśli z kategorii „co robią bogaci ludzie …”/”co myślą bogaci ludzie”. Tym razem chodziło oto, co robią bogaci ludzie przed snem. Nie wytrzymałem tym razem i postanowiłem przelać na bloga moje odczucia.

Kilku dziennikarzy tu akurat lepiej opłacanych przeszukuje biografię bogatych osób w poszukiwaniu wzorców zachowań. Ci biedniejsi kopiują stare artykuły. I wszyscy szukają swojego rodzaju klucza, co zakłada, że trzeba to coś robić, jeżeli chce się być bogatym.

Ludzie to kochają, bo kto nie chce zostać milionerem? I wierzy gdzieś głęboko w środku, że te rady im w tym pomogą. Jednak taka próba jest skazana na porażkę, z kilku powodów.

Po pierwsze, to nie badanie tylko wyciągnięcie kilku zmiennych i uznaniu ich za wzorzec.

Po drugie to czy będziesz: myślał, kupował akcje, spał, jadł, planował, nie odbierał maili, odbierał maile, wizualizował sobie tony gotówki, pierdział, czy skakał, masz takie samo prawdopodobieństwo zostać bogatym, bo nikt nie dowiódł korelacji pomiędzy zachowaniami np. przed snem a bogactwem. Korelacja, a współwystępowanie to dwie różne rzeczy.

Po trzecie, w samym naszym kraju mamy ponad 100.000 Milionerów, a artykuły opierają się na tych najbardziej znanych na świecie, którzy napisali, lub napisano im biografie (czasami po śmierci!). Jak myślisz jak dużą próbę badawczą trzeba by wykorzystać w tego typu badaniach, by otrzymać jakiekolwiek wiarygodne wioski?

Po czwarte, jak ustalić skalę? Skoro mówimy np. o wizualizacjach, czy o medytacji to jak uznać, że ktoś wizualizuje dostatecznie mocno?

Na zakończenie

Cała moda na pisanie tekstów „zgól brodę, bo bogaci mają zgoloną” to żerowanie, na ludzkim pragnieniu bycia bogatym, typu daj im łopatę, niestety nie ma prostej reguły, mimo, że nasz mózg za każdym razem próbuje odnaleźć wzorce, bo tak jest zbudowany.

Jeżeli mam być szczery, to czuje głęboko w środku, że jedyną wspólną cechą milionerów jest to, że są ludźmi. Jedni wykorzystali koneksje inni okazję, a jeszcze inni ciężko zapracowali na swój majątek. Każda z tych 3 kategorii ludzi, tu zupełnie inna bajka i nie ma jak ich porównywać.

[sc:formularz-dolny ]

Photo credit: zsoolt  / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *