mowa ciala

Blade Runner i prosta technika wykrywania podejrzanych

Jestem w trakcie niesamowitego audiobooka audioteka.pl Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Audiobook nagrany przy akompaniamencie najbardziej lubianych przez mnie polskich aktorów: Roberta Więckiewicza oraz Andrzeja Chyrę. Wszystko nagrane za pocą techniki dźwięku 3D, która przy posiadaniu kina domowego lub zestawu głośników 5.1 wgniata w fotel, do tego stopnia, że człowiek nie chce pić herbaty, bo podczas przełykania mogło by mu coś umknąć.

Rick Deckard, tytułowy łowca androidów otrzymał zlecenie na wyeliminowanie androidów nowego typu Nexus 6, są bardzo inteligentne i właściwie nie do odróżnienia od zwykłego człowieka (mojego Nexusa 7 raczej nie pomylę z człowiekiem, niestety). Do tego celu wykorzystuje test mający wychwycić różnice w empatii, roboty nie są wstanie odczuwać takich emocji jak ludzie w stosunku do zwierząt. Test to seria pytań, na którą dany robot reagując zdradza swoją niespójność.

I tak wpadł mi do głowy prosty test wykrywania potencjalnych podejrzanych. W którym muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy, z podejrzanych tylko przestępca wie o popełnionym przestępstwie. Drugi warunek to znajomość mikroekspresji na wysokim poziomie, przez osobę zadającą pytania.

Jak wygląda taki test? Załóżmy, że w Firmie Asseco, został sprzedany konkurencji klucz kodowy zabezpieczający nową aplikacje wprowadzaną na rynek. Mamy 6 podejrzanych, którzy mieli do nich dostęp. Zapraszamy ich do biura osobno, wprowadzamy jakiś neutralny temat, a po kilku chwilach oznajmiamy, że – nastąpiła bardzo niebezpieczna sytuacja, zostały skradzione oraz sprzedane klucze kodowe. Podczas całego spotkania powinna być zastosowana ścisła obserwacja reakcji. Jeżeli dana osoba, wykazuje stresowe reakcje, jeszcze przed oznajmieniem sprawy właściwiej, a jego wcześniejsze zachowania nigdy nie sugerowały, że dany pracownik boi się nas, lub naszego biura, powinniśmy mocno się nad nim zastanowić.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Reakcja, na które powinniśmy zwrócić uwagę, bo mogą budzić nasze podejrzenia: emocja pojawiająca się za wcześnie, ze późno oraz pozostająca za długo. Może to oznaczać próbę maskowania i wyrażania emocji mimo ich braku. Nagły paraliż, górnej części ciała powinien być zastanawiający. Emocja gniewu, jest reakcją oczyszczającą podejrzanego, bo gniewem reagują wyłącznie osoby oskarżone czynów, których się nie dopuściły. Autentyczne zaskoczenie to również, reakcja oczyszczająca, świadcząca o tym, że dany pracownik, pierwszy raz słyszy o zaistniałej sytuacji.

Podejrzane emocje to: radość, pogarda, obrzydzenie.[/notify_box]Ten test nie da nam absolutnej pewności, kto to zrobił, jednak pozwoli wykluczyć część podejrzanych w procesie, dochodzenia do prawdy.

Specjalnie dla Was Rick Deckard

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours