Brązowoocy są bardziej wiarygodni

Jak się okazuje, ciekawe badania naukowe powstają nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także blisko nas, a konkretnie to w samej Pradze. Szef grupy badawczej Karel Kleisner z Uniwersytetu Karola w Pradze opublikowali fascynujące odkrycie. Mówiąc wprost, Czesi dowiedli, iż ludzie (głównie mężczyźni) o brązowych oczach budzą większe zaufanie niż ci, którzy mają niebieskie oczy.

Badanie polegało na oglądaniu zdjęć i określanie ich wiarygodności w skali od 1 do 10. Zespół przygotował 40 zdjęć mężczyzn oraz 40 zdjęć kobiet. W obu grupach znalazło się 20 zdjęć osób z brązowymi oczami oraz 20 osób z niebieskimi. W badaniu wzięło udział 240 osób (142 mężczyzn oraz 98 kobiet). Wyniki okazały się zaskakujące, wskazując wiarygodniejszą grupę osób jako grupę brązowookich. Wynik był na tyle interesujący, że zespół badawczy postanowił ponowić eksperyment, tym razem zamieniając kolor oczu na zdjęciach, za pomocą programów graficznych. Jak się okazało nadal były wybierane te same osoby.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Czy wiesz, że mężczyźni w długich włosach oraz ze znaczącym zarostem, są uznawani za najmniej wiarygodnych?[/notify_box]

Podsumowując, to nie kolor oczu miał znaczenie, a kształt twarzy danej osoby. Karel Kleisner wyjaśnia to tym, iż kolor oczu jest skorelowany z pewnymi cechami budowy ludzkiej twarzy. Dla gatunku ludzkiego na przestrzeni dziejów, było bardzo istotne, by w ciągu ułamku sekundy trafnie ocenić daną osobę, na podstawie budowy oraz mowy ciała. Mogła to być kwestia życia lub śmierci. Ten wniosek sprawił, że postanowiono sprawdzić o jakie konkretne wiarygodne cechy naszej twarzy chodzi.

Jakie cechy budowy ludzkiej twarzy są uznawane za bardziej wiarygodne?

Otóż tu, może już nie być zaskoczenia, chodzi o: okrągłe twarze z szerszymi ustami o kącikach zadartych ku górze, większymi oczami oraz brwiami znajdującymi się blisko siebie. Czyli jakby nie patrzeć, chodzi o twarze o usposobieniu radosnym. To kolejny dowód na to, iż warto się uśmiechać do nowo co poznanych osób. 🙂

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Owe wnioski były zdecydowanie wyraźniejsze, w przypadku mężczyzn uwiecznionych na zdjęciach, niż w przypadku kobiet.[/notify_box]

Poniżej prezentuje grafikę pochodzącą z badania. Twarz po lewej jako wzorzec najmniej wiarygodnej, twarz po środku jako umiarkowanej, a twarz z prawej strony jako najbardziej wiarygodnej.

Zdjęcie: Kleisner et al./PLoS One

Badanie pozostawiło po sobie trzy pytania bez odpowiedzi:
1 Dlaczego mężczyźni o mniejszych oczach, ustach, nosie oraz bardziej oddalonych brwiach wydają się być mniej wiarygodni?
2 Dlaczego powyższe cechy występują zdecydowanie częściej u niebieskookich mężczyzn?
3 Dlaczego korelacja koloru oczu z wiarygodnością ma większy wpływ w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet?

Citation: “Trustworthy-Looking Face Meets Brown Eyes.” By Karel Kleisner, Lenka Priplatova, Peter Frost, Jaroslav Flegr. PLoS One, Vol. 8 No. 1, Jan. 9, 2013 [źródło]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

7 myśli w temacie “Brązowoocy są bardziej wiarygodni”

 1. „Wynik był na tyle interesujący, że zespół badawczy postanowił ponowić eksperyment, tym razem zamieniając kolor oczu na zdjęciach, za pomocą programów graficznych. Jak się okazało nadal były wybierane te same osoby.” W takim razie to akurat zformulowanie wzkazywaloby ze kolor oczu nie ma zadnego znaczenia przy wiarygodnosci – a za wiarygodnosc sa odpowiedzialne inne cechy….

  1. OK za wczesnie napisalem komentarz 🙂 Wyjasnienie w dalszej czesci tekstu 🙂 – jedynie tytul mnie zmylil 🙂 Pozdrawiam

 2. Piotr, czy 1. badanie zostało przeprowadzone
  na tej samej twarzy w 3kolorach?

  Twarz i) &oczy:
  – niebieskie
  – brązowe (najbardziej wiarygodne?)
  – zielone

  ?

 3. Z tego co przeczytałem z którejś książek odpowiedź na pytanie 1

  1 Dlaczego mężczyźni o mniejszych oczach, ustach, nosie oraz bardziej oddalonych brwiach wydają się być mniej wiarygodni?

  Jest taka , moim zdaniem logiczna , a mianowicie gdy odczuwamy gniew/złość zaciskamy usta czyli wydaja się być mniejsze to samo z oczami robimy tak zwane piorunujące spojrzenie zwężamy oczy , co jest przeciwieństwem szczerego uśmiechu. Wiec podświadomość odczytuje te znaki jako możliwe emocje które mogą być kierowane przeciwko nam więc od razu w umyśle pojawia się ostrzeżenie, aby do takiej osoby mieć ograniczone zaufanie.

  1. Michał mam podobne odczucia. Dodatkowo sądzę, że wpływ na wyniki badań mógł być kąt robienia zdjęć twarzom. Wystarczyło by fotografować, osoby o niebieskich oczach z niższego poziomu, co za tym idzie pod większym kątem aby uzyskać efekt: mniejszych oczu, u mniejszych ust. Robienie zdjęć z dołu sprawia, że odbieramy osobę jako apodyktyczną oraz wyniosłą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *