Charyzma – pierwszy pakiet umiejętności

Oto pierwszy odcinek z cyklu charyzmatycznych umiejętności. Co łączy Jana Pawła II, Steva Jobsa, Mahatme Ghandhiego oraz Kubę Wojewódzkiego?

Zanim dojdziemy do tego, warto odpowiedzieć sobie na nurtujące pytanie, charyzma to wrodzona umiejętność, czy da się tego nauczyć? Mam gorące przekonanie, że praktycznie wszystko da się wypracować, jedni mają predyspozycje do płomiennych wystąpień publicznych, uwodzenia kobiet, budowania harmonijnych relacji a jeszcze inni do gry na skrzypcach, śpiewu czy walk w klatce. I mimo, że jedni nabyli pewne cechy w procesie naturalnej socjalizacji, tak inni urodzili się z odpowiednio skonstruowanymi strunami głosowymi oraz dużą ilością testosteronu we krwi. Przechodząc do meritum, wszystkie te cechy da się wypracować, odpowiednią pracą, ćwiczeniami oraz dietą.

Przechodząc do tego co łączy wszystkich powyższych Panów, po za tym, że są popularni, mają zwolenników oraz zagorzałych przeciwników i raczej nie należą i należeli do ludzi, którym brakowało na chleb, to wspólnym mianownikiem  na którym dziś się skupimy są słowa.

Skupmy się na składowej charyzmy, jakiej jest lingwistyka. Oczywiście jest to pierwszy pakiet umiejętności, aczkolwiek bardzo przydatny i robiący sporą różnicę w przypadku budowania charyzmy.

Jak oni to robią, że kilkoma wyrazami przyciągają uwagę? Kilka słów a dziesiątki tysięcy ludzi zastyga w oczekiwaniu na kolejne zdania płynące z ich ust?

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Pobudź ich zmysły, wjedź do ich świata złap za ramię i z uśmiechem poprowadź. Bądź ich starszym bratem, ojcem, nauczycielem, kochankiem.[/notify_box]

Twój język to wspaniałe narzędzie, możesz za jego pomocą pobudzać zmysły, uwodzić, podgrzewać atmosferę doprowadzać do orgazmu ich umysły i nie chodzi tu tylko o łóżkową kwestię mimo, że jest świetną metaforą.

Uczucia

Najważniejszym elementem, występującym w wielu przemówieniach, bestselerowych książkach oraz piosenkach znajdujących się na szczytach popularności to uczucia. Tchnij życie we wszystko co robisz, używaj słów, które uwiodą Twoich słuchaczy, daj im poczuć emocje.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Predykaty emocji (przykłady): Ciężar w brzuchu, motylki w całym ciele, drżące dłonie, radość, miłość, ciepło, smutek, żal, rozgoryczenie, zimno, chłód, podniecenie, pożądanie, słodycz, przyjemna faktura, twardy, miękki. Pamiętaj to absolutna podstawa, pozwól im to poczuć ;)[/notify_box]

Wzrok

Pozwól im patrzeć Twoimi oczami, opowiadaj używając słów opisujących wrażenia wzrokowe. Pozwól im by podążyli za Tobą w Twój malowniczy, wypełniony paletą barw, odcieni oraz kształtów świat.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Predykaty zmysłu wzroku (przykłady): Rozpościerający się widok, kolory barw, zobaczyłem, dojrzałem,  zauważyłem, obraz, jasny, ciemny, odcienie, światło, rozjaśniający, kolorowy, podkreślając. Wykorzystanie słów zawierających wzrokowe wskaźniki reprezentacji pozwoli nabrać pełni barw Twojemu wystąpieniu.[/notify_box]

Słuch

Dla pełnej harmonii potrzebujesz słów uruchamiających procesy akustyczne, w wyobraźni Twoich słuchaczy. Bądź niczym kompozytor tworzący linie melodyczną do filmu, niech buduje napięcie i powoduje ciarki na plecach słuchaczy.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Predykaty zmysłu słuchu (przykłady): Cicho, głośno, rozbrzmiewające, echo, harmonia, głos, szept, szelest, szum, wibrujący dźwięk, dało się usłyszeć, głośny śmiech.[/notify_box]

Fajerwerki

Jest to pakiet dodatkowy, są to słowa wspaniale upiększające Twoje wypowiedzi, dodając te genialne wykrzykniki uzupełnisz charyzmę o maleńkie upiększacze.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Przykłady fajerwerków: Wspaniale, niezwykle, niesamowicie, lata świetlne, rewolucyjne, wyprzedzające epokę, genialne, charyzmatyczne, uwodzicielskie, kosmiczne.[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

1 comment

Add yours
  1. Michał 6 lutego, 2013 at 09:38 Odpowiedz

    Genialne. Wcześnie tego nie zauważałem, zacząłem słuchać dokładniej i naprawdę osoby cieszące się szacunkiem w moim otoczeniu wykorzystują twoje chwyty.

Post a new comment