Tylko czy zastanawialiście co ma na celu przemoc fizyczna w przypadku konfrontacji? Jakie profity socjalne przynosi?

Co dają walczącym bójki przed klubami?

Kawał mojego życia spędziłem w Sopocie, to tu byłem po raz pierwszy w klubie, to tu chadzaliśmy z chłopakami na pierwsze imprezy, piliśmy pierwsze piwo. Mam niesamowity sentyment do tego miejsca epatującego tanią rozrywką, rozwodnionym piwem i zapachem papierosów. Lubię wyposażony w szklankę czystego piwa przesiadywać w sopockich barach i obserwować spragnionych rozpusty oraz rozrywki ludzi z całego świata. Szczególnie go cenie jesienią, gdy plażowicze już wrócą do domów, a uliczki zapełniają się złotymi liśćmi spowitymi jedynie w blasku latarni.

Nieodłącznym widokiem, który jest jakby już częścią tego miasta latem są uliczne bójki. Przede wszystkim młodzi mężczyźni: pijani, trzeźwi, wysportowani i otyli całe spektrum. Tylko czy zastanawialiście co ma na celu przemoc fizyczna w przypadku konfrontacji? Jakie profity socjalne przynosi? Okazuje się, że po za walką o status, chodzi głównie o … kobiety.

Lei Chang, psycholog z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu szukając odpowiedzi na pytanie, czy mężczyźni skłonni do agresywnych działań (żołnierze, bokserzy itp.) są atrakcyjniejsi dla kobiet. Podczas przeprowadzania tego badania Lei zaobserwował ciekawą prawidłowość, okazuje się, że wygląd atrakcyjnej kobiety wpływa na podejmowanie ryzykownych działań przez mężczyzn. W internetowym wydaniu Personality and Social Psychology Bulletin z 23 marca zostało opublikowane badanie Lei Changa. W badaniu występowały 3 grupy mężczyzn, pierwsza z nich otrzymała zdjęcie atrakcyjnej kobiety, a następnie odpowiadała na pytane związane z wojną. Kolejna otrzymała zdjęcie mnie atrakcyjnej kobiety w kontekście kanonów urody, a trzecia nie otrzymała zdjęcia wcale.

W wyniku czego grupa pierwsza stanowczo wybijała się ponad dwoma kolejnymi w kontekście popierania konfliktu zbrojnego. Brak zdjęcia oraz zdjęcie mało atrakcyjnej kobiety nie wpływały na odpowiedzi mężczyzn. Związek z agresją a atrakcyjną płcią przeciwną, dotyczy wyłącznie mężczyzn.

Odpowiadając na pytanie dlaczego dochodzi do bójek pod klubami? Z mojej perspektywy ma to związek z demonstracją statusu w kierunku do kobiet oraz obecnych – jestem w stanie obronić rodzinę oraz potrafię wyjść bez szwanku z każdej opresji. Bardzo pierwotne demonstrowanie statusu.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Za to zespół Changa sugeruje, że wszelkie koligacje pomiędzy przemocą a seksem są u ludzi ewolucyjną pamiątką po czasach sprzed powstania Homo sapiens, co wyjaśniałoby, dlaczego nadal dochodzi do gwałtów i napaści.[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Jedna myśl w temacie “Co dają walczącym bójki przed klubami?”

  1. a jak ma sie do tego teza ze agresja jest przejawem slabosci, ciekawi mnie rozniez czy osoby ktore okazaly sie asertywne w konfliktowej sutyacji ma wieksza satysfakcje unikajac bojke i czy kobiety jednak nie docenilyby takiego zachownia bardziej, w koncu asertywnosc i unikanie konfliktow wydaje sie bardziej dojrzale niz przemoc fizyczna, a jesli mam racje to dlaczego w takim razie niektorym kobietom imponuje przemoc czy to nie swiadczy o niedojrzalosci tych kobiet. Prawdopodobnie w poprzedniej epoce musialo to imponowac ale teraz nie potrzeba sily fizycznej zeby zapewnic bezpieczenstwa czy zdrowego potomstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *