Co może nam powiedzieć język?

Wracałem do domu, tą samą drogą co zawsze, tym razem jednak coś przyciągnęło moją uwagę. Kątem oka dostrzegłem grupka dzieci, bawiących się na placu. Niektóre energicznie bujały się na huśtawce, inne bawiły się w berka, tak intensywnie, że unosiły się za nimi tumany kurzu i piachu. Gdy małej dziewczynce za pomocą klepnięcia w plecy został przekazany berek, upadała na piasek i ostentacyjnie pokazała chłopcu język oznajmiając – już się nie bawię!  To było na tyle interesujące, że postanowiłem zostawić wpis, którego głównym tematem będzie język.

Obecnie język już nie służy nam do okazywania antypatii, mimo, że w wieku dziecięcym mogliśmy go do tego wykorzystywać. Język jest ciekawą wskazówką na temat odczytywania wewnętrznych stanów.

Oblizywanie ust – mowa ciała

Oblizywanie ust może nieść ze sobą wiele różnych wskazówek. Są one zależne od osoby oraz kontekstu, w którym jest zanurzona. Oto kilka przykładowych sytuacji, które mogą uzmysłowić Ci spektrum możliwości:

Właśnie zamówiłeś obiad, jest to Twoje ulubione danie, wiesz, że będzie wspaniałe. Czujesz dobiegające zapachy z kuchni i widzisz zadowolone twarze innych klientów, już nie możesz się wręcz doczekać i ze zniecierpliwienia oblizujesz usta.

Jesteś w Waszym ulubionym klubie, świetnie się bawicie a w pewnym momencie dostrzegasz wpatrującą się w Ciebie dziewczynę, jest ubrana w czerwoną sukienkę i akurat kiedy patrzyłeś bardzo delikatnie oblizała usta.

Wybrałeś się na jogging, mijasz kilka kobiet biegnących w przeciwnym kierunku. Dostrzegasz, że kilka z nich oblizuje usta, czy mają na Ciebie ochotę?

W pierwszym przypadku, odpowiedź jest bardzo prosta. Przygotowujesz się do posiłku, zwilżasz usta bo wiesz, że za chwilę zagości w Twoich ustach, Twój ulubiony smak. W tej sytuacji oznacza to niecierpliwość.  W przypadku kiedy jesteś w klubie i dostrzegasz kobietę oblizującą usta, w momencie kiedy utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy możesz uznać to za bardzo dobry sygnał. Po prostu ta dziewczyna chce Cię schrupać. W trzeciej sytuacji filtrując przez pryzmat potencjalnego seksu, gwarantujesz ludzkości, że przetrwa a Twoje geny na pewno się rozprzestrzenią. Jednakże w tym przypadku popełniasz spory błąd atrybucyjny, który może Cię kosztować duży czerwony ślad na policzku, jeżeli uznał byś, że są na Ciebie tak napalone, że mają ochotę byś łapał je za tyłek. Podczas biegu usta szybko wysychają, dlatego organizm automatycznie dba o ich nawilżenie. To demonstruje jak mowa ciała, jest uzależniona od kontekstu. Może się wydawać, że zachowania są takie same a oznaczają zupełnie coś innego.

Zabawa w chowanego za pomocą języka

Wyobraź sobie Donalda Tuska podczas ostrego wywiadu. Okazuje się, (tak dla jasności, sytuacja dzieje się tylko w naszej wyobraźni) że Donald Tusk nie jest pewien czy jego syn, był bezpośrednio zamieszany w aferę z upadłością firmy finansowej. Dziennikarz zadaje mu pytanie – czy jest Pan absolutnie pewien, że Pana syn padł ofiarą tych osób?
– Panie Tomaszu, znam swojego syna 30 lat  wiem, że nie miał z tym nic wspólnego. 
I w tym momencie delikatnie wysuwa końcówkę języka z pomiędzy zamkniętych ust, dosłownie na ułamek sekundy. W tym kontekście można by uznać, że Pan Premier nie jest pewien swojej odpowiedzi. Może być to swojego rodzaju autoadaptator, mający na celu uspokojenie.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że krótkie odpowiedzi na pytania są uznawane za bardziej wiarygodne?[/notify_box]
[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

2 myśli w temacie “Co może nam powiedzieć język?”

  1. „Wybrałeś się na jogging, mijasz kilka kobiet biegnących w przeciwnym kierunku. Dostrzegasz, że kilka z nich oblizuje usta, czy mają na Ciebie ochotę?”
    – Chce im się pić… 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *