Co oznacza gęsia skórka?

Na naszym blogu zajmuje się często tematami poważnymi takimi jak: wykrywanie kłamstwa, komunikacją niewerbalną czy socjotechnikami. Jednak od czasu do czasu staram się poruszać tematy bliskie ludziom, które rzadko mają odpowiedź. Jakiś czas temu pisałem o tym dlaczego się rumienimy. A dziś krótko chcę Wam opowiedzieć skąd się bierze tak zwana – gęsia skórka.

Zacznijmy od tego, że owe nieświadome zachowanie naszego ciała to czysty atawizm pochodzący od naszych bardzo dalekich przodków. Tych, którzy mieli bujne owłosienie na całej powierzchni ciała. Istnieją dwa powody, dlaczego pojawia się gęsia skórka. Pierwszy to zimno, drugi to strach.

W momencie odczucia zimna organizm zwierząt oraz naczelnych, reaguje ochronnie w postaci nastroszenia sierści. Ma to na celu zatrzymanie między włosami części powietrza, które ma być wykorzystywane jako dodatkowa bariera przed, przenikliwie zimnym powietrzem.

Jednakże, takie działanie naszego ciała zostaje również aktywowane w przypadku strachu. Ma to na celu optyczne zwiększenie powierzchni ciała. Tak by potencjalny napastnik ocenił nas jako zbyt dużych i zrezygnował z potencjalnego ataku. Taka reakcja może również charakteryzować się ułożeniem ciała wskazującą na wielkość.

Podsumowując, gęsia skórka to niekontrolowana reakcja organizmu na zimno lub strach.

P.S. Pytacie co z muzyką, jasnej odpowiedzi nie ma, lecz mam pewne wytłumaczenie. Czy zdarza się wam kichać na słońce? Mi tak i to często. Skąd ta reakcja? Niektórzy naukowcy mówią, że ma to związek z kanałami nerwowymi umieszczonymi blisko siebie. Gdy masz mocny bodziec to może on promieniować na pobliskie reakcje. Gęsia skórka podczas słuchania muzyki może mieć podobne wytłumaczenie. Intensywny bodziec promieniuje i pobudza ten atawizm.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

4 myśli w temacie “Co oznacza gęsia skórka?”

  1. Miałem podobny problem jak mój poprzednik jednakże elementem wywołującym był film na portalu youtube. Jak to wytłumaczyć?

    1. Panowie dzięki za interesujące pytanie. Jasnej odpowiedzi nie ma, lecz mam pewne wytłumaczenie. Czy zdarza się wam kichać na słońce? Mi tak i to często. Skąd ta reakcja? Niektórzy naukowcy mówią, że ma to związek z kanałami nerwowymi umieszczonymi blisko siebie. Gdy masz mocny bodziec to może on promieniować na pobliskie reakcje. Gęsia skórka podczas słuchania muzyki może mieć podobne wytłumaczenie. Intensywny bodziec promieniuje i pobudza ten atawizm.

  2. Tak , ale czasem gdy słucham piosenki która bardzo mi się podoba też dostaję gęsiej skórki.
    Możliwe, że jest to tez spowodowane nagłym uwolnieniem się endorfin ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *