Czarodzieje od wykrywania kłamstwa

The Wizard Project to projekt badawczy autorstwa Paula Ekmana oraz Maureen O’Sullivan (swoją drogą genialna kobieta) prowadzony na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Celem tego projektu jest odnalezienie osób, które potrafią odszyfrować kłamstwo z ponad 80% dokładnością. Na początku projekt nosił nazwę – Diogenes Project, a miało to związek z Greckim filozofem, który z lampą w ręku szukał szczerego mężczyzny.

O’Sullivan i Ekman odnaleźli 52/53 osoby w 2010 roku spełniające kryteria – Lie Wizard. Przebadano w tym celu ponad 20.000 osób co daje wynik około ćwierć procenta populacji posiadających owe umiejętności. Przebadano osoby z przeróżnych środowisk: Secret Service, FBI, detektywów, policjantów, adwokatów, negocjatorów, psychologów, studentów oraz wiele innych.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że psychologowie oraz osoby zajmujące się egzekwowaniem prawa nie wykazały większych predyspozycji niż zwykli pierwszoroczni studenci? Agenci jednostki Secret Service mieli największe predyspozycje do wykrywania kłamstwa..[/notify_box]

Najważniejszymi umiejętnościami, które posiadali czarodzieje okazały się znajomość mowy ciała, komunikacji niewerbalnej, zrozumienie niuansów ekspresji mimicznych, sposobu myślenia osób, z którymi się kontaktowali oraz sposobu mówienia. Części z nich wystarczy kilka sekund by określić czy coś jest kłamstwem.

Nasi bohaterowie nie posiadają jednej wskazówki, czy podobnego schematu. Każdy na swój własny sposób dochodzi do prawdy.

Kontrowersje wokół badań

Psychologowie Charles F. Bond oraz Ahmet Uysal z Texas Christian University skrytykowali metodę badawczą naszych badaczy, twierdząc że „żadne przekonujące dowody istnienia specjalnych umiejętności wykrywania kłamstw nigdy nie zostały przedstawione”. Charles F. Bond z zachowaniem restrykcyjnych wymogów wiarygodnych badań postanowił powtórzyć badanie. Do tego zadania zebrał próbę badawczą 234 osób z czego wyselekcjonował 2 osoby mające wyjątkowe umiejętności wykrywania kłamstwa. Jego badanie potwierdziło wyniki badań dr Paula Ekmana oraz dr Maureen O’Sullivan. Jednak i to nie do końca przekonało Charlesa Bonda.

Ciekawostki na temat samych geniuszy wykrywania kłamstwa

Osoby, które charakteryzują się tymi umiejętnościami to osoby bardzo prawdomówne ich główną wartością jest szczerość. Posiadające umiejętność bardzo dobrego formułowania pytań. Okazało się, że większość stanowią kobiety. Dr Maureen O’Sullivan twierdzi jednak, że próba jest zdecydowanie za mała aby mówić o jakiejkolwiek zależności z płcią. Okazało się również, że te osoby nie okłamują swoich przyjaciół. Wyniki badań pokazały, że osoby skłonne do większego oszukiwania przyjaciół są zdecydowanie gorsze w wykrywaniu kłamstw. Taki związek jednak nie występował w przypadku rodziny.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Jedna myśl w temacie “Czarodzieje od wykrywania kłamstwa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *