Czy botoks może redukować depresje?

Interesującą obserwacją podzielił się z nami dermatolog dr Eric Finzi. Zauważył, że osoby intensywnie marszczące brwi (ruch ku wnętrzu i ku górze – AU1), są bardziej narażone na depresje, niż osoby charakteryzujące się ich mniejszą aktywnością. Idąc dalej, Pan Finzi uznał, że wstrzyknięcie botoksu w to miejsce (działa paraliżująco na zakończenia nerwowe), znacznie ograniczy efekt stanów depresyjnych. Jak to mówi chmury złego nastroju zostają rozwiane.

To może brzmieć szalenie, że za pomocą zabiegu kosmetycznego można poprawić stan osoby, znajdującej się w depresji. Jednak interesujące są wypowiedzi kilku ekspertów, zajmujących się psychofizjologią.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Od dawana jest znany efekt, iż emocje wpływają na mowę ciała a mowa ciała na emocje. Zmianą naszego zachowania możemy wpływać na nasze stany emocjonalne.[/notify_box]

Dr Paul EkmanDepresja to swojego rodzaju pętla emocjonalna, gdy ją przetniemy osłabimy jej efekt. Dr Ekman mówi również, że botoks nigdy nie może zastępować terapii. Jednakże może się okazać użyteczny, jako środek wspomagający leczenie.[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Niestety, botoks ma również wady pod kątem komunikacji niewerbalnej. Po pierwsze osoby ze spraliżowaną twarzą praktycznie uniemożliwiają odczytywanie mikroruchów, a ponadto (druga wada) takie osoby są odbierane jako mniej przyjazne oraz autentyczne.[/notify_box]

Pojawiają się również wyważone sceptyczne głosy między innymi doktora Philipa Levendusky. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wypowiedzi jest to, że z niecierpliwością oczekuje się kolejnych badań. Tylko takie badanie pojawiło się rok temu …..

Chodzi o badanie pochodzące z 2012 roku opublikowane w Journal of Psychiatric Research autorstwa Axela Wollmera,  pokazujące, że botoks znacznie poprawiał nastrój pacjentów, szczególnie w 15, 16 tygodniu leczenia. Alex podczas swoich badań pracował z dwiema grupami pacjentów. Jedni byli grupą kontrolną, która nie otrzymała botoksu, zaś druga już tak. Jak się okazało, osoby które zastosowały botoks, odnotowały znaczącą poprawę. Badanie było sponsorowane przez fundacje nie związaną z przemysłem farmaceutycznym.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Czy botoks może redukować depresje?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *