Czy da się wyczytać poziom inteligenci z naszej twarzy?

Ostatnio wiele różnych mediów obiegła informacja jakoby było by to możliwe. Miesiąc temu opublikowano na portalu naukowym PlosOne.org wnioski, dowodzące, że jesteśmy w stanie ocenić poziom inteligencji w oparciu o budowę twarzy. Za owy eksperyment odpowiadają Naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze, Karel Kleisner, Veronika Chvátalová i Jaroslaw Flegr.

Jak przebiegało badanie?

Na początek zebrano 40 kobiet oraz 40 mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 21 lat, a wszyscy okazali się osobami uczęszczającymi na ten sam fakultet z biologii. Dano im do wypełnienia test wiedzy ogólnej, który zawierał między innymi zadania z geografii, historii oraz zadania mające zbadać pamięć. Następnie poinstruowano ich, aby pozbyli się biżuterii oraz przybrali naturalny uśmiech, a lustrzanką wykonano im możliwie najbardziej neutralne zdjęcia.

journal.pone.0081237.g003

Następnie druga grupa 160 bliżej niezidentyfikowanych osób miało za zadanie oceniać inteligencję lub atrakcyjność na podstawie wcześniej wykonanych zdjęć. Zespół zaznacza, że ta grupa nie miała związku z fakultetem z biologii.

Okazało się, że jest spory związek pomiędzy męskim wyglądem, a inteligencją, podobno.

Czy na pewno to prawda?

Mam spore wątpliwości. Oto moim zdaniem elementy, których nie uwzględniono a dzięki temu otrzymano bardzo zaburzony obraz:

 • Po pierwsze osoby ze zdjęć były w młodym wieku, grupa badawcza była bardzo uboga w przekroju wieku, różnic kulturowych oraz samej ilości. Co wyklucza je jako istotny wzorzec.
 • Nie uwzględniono zarostu oraz fryzur, które mogły mieć wpływ na ocenę.
 • Jeżeli inteligencja w powiązaniu z naszym wyglądem jest zapisana w naszych genach, to musiała by występować tak u kobiet jak i u mężczyzn.

Na zakończenie

Ostatnia myśl, która przychodzi mi do głowy. Niemiecka próba udowodnienia za wszelką cenę, że pewien wzorzec budowy ciała jest powiązany z cechami charakteru skończył się holocaustem.

P.S., Mimo, że paru „specjalistów” próbuje przekonywać, że nasze cechy osobowe są powiązane z budową naszego ciała, nie ma na to żadnych dowodów, a wręcz przeciwnie. Nasza osobowość kształtuje się przez całe życie, a budowa naszego ciała w dużej większości jest zapisana w naszych genach, dlatego nie można mówić o korelacji.

[sc:formularz-dolny ]

Źródło: Perceived Intelligence Is Associated with Measured Intelligence in Men but Not Women Karel Kleisner mail, Veronika Chvátalová, Jaroslav Flegr

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Czy da się wyczytać poziom inteligenci z naszej twarzy?”

 1. Holokaust byl tylko sposobem na pozbycie sie niektorych nacji. Co do eugeniki, to masz racje, ze naukowcy zwlaszcza nieieccy sie w tym specjalizowali, ale chodzilo o stworzenie tzw rasy panow na podstawie wygladu zewnetrznego.
  Co do inteligencji, to nie zapominaj, ze sa dwa rodzaje, wrodzona, z ktora sie rodzimy i nabyta, ktorej sie uczymy (nie znam dokladnych okreslen).
  Wiec absolutnie inteligencja ma powiazanie z genetyka, ktora ksztaltuje nasz wyglad zewnetrzny.
  Skads sie przeciez wzielo okreslenie,ze ktos inteligentnie wyglada, albo ze ma twarz usychajaca z tesknoty za rozumem.

  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *