fotel-oszustw

Czy duży fotel może skłaniać do oszustwa?

Postawa dominacji, pewności siebie to przede wszystkim zagarnianie przestrzeni ciałem, niska reaktywność na bodźce, spokój wewnętrzny, wyważenie, kontakt wzrokowy, pewność w wykonywaniu gestów. Taka postawa może między innymi prowadzić do dominacji w grupie, konfliktów z innymi osobami dążącymi do wysokiego statusu. Jednak to na czym chcę się skupić, to to że takie działanie może również skutkować nieszczerymi działaniami. Można by powiedzieć, że osoba pewna siebie, częściej dopuszcza się negatywnych działań w stosunku do innych. Może to mieć związek z nieświadomym postrzeganiem statusu. Skoro jestem wyżej to jak zaszkodzę komuś niżej, to nic nie może mi zrobić.

Czy duży fotel może skłaniać do oszustwa?

Badani zostali posadzeni przy dwóch rodzajach biurek, dużych oraz małych ponadto zostali wyposażeni w test. Ich zadaniem było wypełnić go najlepiej jak umieją. Jednak najważniejszą restrykcją było to, by nie zaglądali na ostatnią stronę, gdzie znajdował się klucz odpowiedzi. Po przeprowadzeniu wielu prób okazało się, że osoby siedzące przy biurkach zdecydowanie większych częściej oszukują.

Innym eksperymentem był test gier wideo. Nasi bohaterowi zasiadali w dwóch rodzajach foteli – maleńkich oraz dużych, a ich zadaniem było wygranie wyścigu (single player). Nakazano im nie ścinać zakrętów oraz unikać zderzeń z przeciwnikami. Gdyby do tego doszło byli zobowiązani zatrzymać się na 10 sekund. Tak jak i w pierwszym przypadku tutaj zdecydowanie częściej oszukiwały osoby posiadające więcej przestrzeni.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Jest to kolejny argument na potwierdzenie tezy, że mowa ciała wpływa na nasze emocje, co za tym idzie, na nasze zachowanie. Pewność siebie, komfort, który gwarantują większe biurka, siedzenia i krzesła po za tym, że rozluźniają, działają łagodząco, mogą sprawiać, że łatwiej będzie nam przychodziło zachowanie powszechnie uznawane za nieetyczne.[/notify_box]

W realnym świecie naukowcy, zauważyli również prawidłowość, jakoby osoby posiadające gabarytowo większe przestrzenie wewnątrz samochodów, co za tym idzie z większymi siedzeniami, byli bardziej skłonni do parkowania w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Wszystkie przypadki, tu opisane zostały opublikowane w journal Psychological Science.

The Ergonomics of Dishonesty: The Effect of Incidental Posture on Stealing, Cheating, and Traffic Violations Andy J. Yap Massachusetts Institute of Technology

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *