Czy ekspresja mimiczna determinacji jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi?

Jest sporo dowodów na to, że inne naczelne również posługują się ekspresjami mimicznymi. Dlatego jest to materia dla naukowców równie istotna jak dla Putina mniejszości Rosyjskie w sąsiednich państwach. Tym razem naukowcy postanowili się pochylić na ekspresją mimiczną determinacji.

determinacja

Owa ekspresja mimiczna to zaciśnięte usta, lekko uniesiona żuchwa, wydęte wargi, rozszerzone powieki. Łatwo ją pomylić z gniewem, gdyż jest z nim bardzo blisko spokrewniona jednak cechuje się mniejszym napięciem mięśniowym twarzy, brakiem pochylenia głowy oraz niezmieniającym się ciśnieniem krwi. Ekspresja ta ma na celu, zasygnalizowanie potrzeby pomocy innym obecnym.

Dzieci vs szympansy

Już wiemy, że ludzie posiadają taką ekspresje mimiczną, tylko do tej pory nie było wiadomo czy tą bardziej subtelną w porównaniu z gniewem czy radością ekspresje mimiczną posiadają inne gatunki. Bridget Waller, psycholog ewolucyjny z University of Portsmouth (UK), postanowiła przeprowadzić eksperyment na ludziach i szympansach jednocześnie. W badaniu wzięło udział  65 dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz kilkadziesiąt szympansów w wieku 7 – 25 lat.

Fortel polegał na tym, że pokazywano przeźroczysty pojemnik, w którym dla dzieci umieszczano zabawkę, a dla szympansów banana. Następnie pokazywano dzieciom i naczelnym, jak łatwo otwiera się pudełko, jednocześnie w sekrecie przed obserwatorami je blokując, utrudniając im wydawać by się mogło banalne zadanie.

Następnie poddawano ich torturom w postaci zablokowanego pudełka  przez 2 minuty, jednocześnie nagrywając ich ekspresje mimiczne. Nagranie pokazało, że im dłużej dziecko zmagało się z pudełkiem, tym mocniejsza ekspresja mimiczna determinacja rysowała się na jego twarzy.

szympans2

Jak wiadomo szympansy potrafią eksponować ekspresję mimiczną gniewu, za którą odpowiadają te same mięśnie, jednak w przypadku tego zadania, nie pojawiła się żadna ekspresja.

Podsumowanie

Okazuje się, że najbardziej zbliżone do ludzi na drabinie ewolucji stworzenia, nie wykształciły tak bogatego wachlarza ekspresji mimicznych. Bridget Weller oznajmiła, że kolejnym logicznym krokiem będzie zbadanie kiedy obserwatorzy reagują i w jakim stopniu na wspomnianą tu ekspresje mimiczną.

Szympansy vs dzieci 0:1.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours