Czy kobiety potrafią lepiej odczytywać mowę ciała?

Kobiety ewoluowały socjalne w zupełnie innym kierunku niż mężczyźni. Ich cechami wyjątkowymi są ogromna empatia oraz błyskawiczna zmiana stanów emocjonalnych. Potrafią odczuwać bez trudu, pokaźną amplitudę emocji, co nie jest tak oczywiste dla mężczyzn.

Kobiety posiadają więcej połączeń między półkulowych dzięki, którym neurony lustrzane* w Ich umysłach, są zdecydowanie bardziej aktywne. Efektem tego jest bogata i zaawansowana empatia.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Neurony lustrzane – umożliwiają odtwarzanie emocji drugiej osoby, są one odpowiedzialne za empatię i wczuwanie się w drugą osobę. Znajdują się w ciele migdałowatym mózgu.[/notify_box]

Przechodząc do meritum. Pewnego dnia natrafiłem na profilu Macieja Moroza na wpis: – kobiety mają cztery razy więcej miejsc w mózgu, odpowiedzialnych za mowę ciała.

Postanowiłem to zbadać. Od razu skierowałem się do źródła. Najwięcej badań na temat mowy ciała, mikroekspresji i mikrogestów odbywa się w USA. Kolebką jest Uniwersytet Kalifornijski, to tam wykłada Paul Ekman (prekursor miroekspresji). Mimo poszukiwań nie znalazłem żadnych wzmianek oraz informacji na potwierdzenie powyżej zacytowanej tezy. Wtedy postanowiłem się skierować z tym pytaniem do Joe Navarro.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Joe Navarro – Były agent FBI, przez 13 lat zajmował się odczytywaniem niewerbalnych wskazówek oraz mowy ciała w krajowym biurze bezpieczeństwa. Obecnie autor, trener oraz mówca. [/notify_box]

Odpowiedz od Joe Navarro – Piotr, there is no research I am aware of that says women have four times more area. What the research does show is that when women think of or are exposed to certain things, more areas of their brain are activate. So the question is do they do this out of necessity, do they do this to experience more, do men do this less because their decision/experience is different, no one knows but there are a lot of theories.

I think from my own experience that women experience a more total  experience (cognitive as well as emotional) for each even than men. This is neither good nor bad, just different. The question is why did they evolve that way and for instance why do women around the world have a better vocabulary then men from birth till about age 11. Anyway lots of questions few answers.

Podsumowując, obecnie nie ma żadnych badań potwierdzających uwarunkowania kobiet do odczytywania mowy ciała. Jednakże badany mózg kobiety reaguje bardziej totalnie, na równi poznawczo jak i emocjonalnie.  Umysł kobiet jest skonstruowany tak by zbierać więcej informacji, lecz nie sprawia to iż mogą odczytywać więcej sygnałów.

Mężczyzna jest bardziej kognitywistyczny, poznawczy. Osobiście uważam, że emocjonalność może zanieczyszczać proces odczytywania ludzi, gdyż może występować w takim przypadku projekcja własnych emocji na drugą osobę.

Sedno – nie ma dowodów na to by kobiety lepiej odczytywały mowę ciała, jednakże jest sporo dowodów na bardziej emocjonalną naturę umysłów kobiet. Niestety nie można jednoznacznie określić czy to dobrze czy źle, dlatego był bym ostrożny z ocenami.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

2 comments

Add yours
  1. Adrianna 15 sierpnia, 2012 at 13:15 Odpowiedz

    Witam Cię Piotrze,
    Osobiście uważam że kobiety lepiej odczytują mowę ciała-ale nie wszystkie.Albo są ,,specjalistki” w tej dziedzinie,albo posiadają przeciętne zdolności jak większość społeczeństwa.Mam na myśli wrodzone umiejętności. Mam szczęście należeć do tej pierwszej grupy 😉 .Mimo iż mam tylko 17 lat nie ukryje się przede mną żadna emocja.No prawie…Obserwuję uważnie ludzi i widzę jak maskują swoje odczucia dość nieumiejętnie-czasem wychodzą straszne grymasy…trafiłam na Twój blog szukając czegoś,co pomogłoby mi,że się tak wyrażę ,,kontrolować ludzi”.Neurolution spełnia moje oczekiwania-ten blog to strzał w dziesiątkę. Pozdrawiam.

Post a new comment