Czy Księżna Kate Middleton jest w ciąży?

Ci, którzy na bieżąco śledzą nasz profil na facebooku już to wiedzą. Zaledwie kilka dni temu pojawiła się plotka o ciąży, jednej z najpopularniejszej postaci w rodzinie królewskiej. Jest to interesujący fakt pod kątem odczytywania mowy ciała. Czy na tak wczesnym etapie, jesteśmy w stanie zaobserwować zmianę zachowania kobiety, dzięki któremu można stwierdzić, że jest w ciąży?

Postanowiłem poszperać w poszukiwaniu najświeższych zdjęć Księżnej, które mogłyby wskazywać na stan błogosławiony. Natrafiłem na dwa bardzo interesujące z ostatnich kilku dni. Pierwsze (zdjęcie z prawej) opublikowałem na profilu neurolution na facebooku i zyskałem bardzo trafne wypowiedzi:

 

Krzysztof – chroni dziecko :)”,  „Mateusz – na bank jest w ciąży”, muszę Panom przyznać, że Ich interpretacja może okazać się trafna. Gest na zdjęciu to autoadaptator, charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Dłoń użożona delikatnie w górnej części brzucha. Gest ten jest modyfikacją klasycznych ruchów, których zdaniem jest uspokojenie.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Autoadaptor – jest to czynność wykonywana w celu uspokojenia, zrelaksowania oraz podniesienia sobie komfortu. Występuje podczas zdenerwowania, dyskomfortu oraz stresu. Przykłady autoadaptatowrów to: pocieranie szyi, zakrywanie dołka szyjnego, pocieranie nosa, pocieranie ud, szuranie nogami po podłodze, ssanie oprawek od okularów, gryzienie długopisów oraz innych przedmiotów itp.[/notify_box]

Więcej na temat autoadaptatorów znajdziesz tutaj

Zapewne w ciągu najbliższych miesięcy, okaże się czy czujne oczy naszych detektywów od mowy ciała miały racje.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

11 myśli w temacie “Czy Księżna Kate Middleton jest w ciąży?”

 1. No i mimo, że jest w ciąży obecnie, wnioski były błędne. Artykuł jest z 16 września, oficjalny komunikat jest taki, że potomka spodziewają się w lipcu, czyli 16 września ( a tym bardziej wcześniej) nie mogła być w ciąży.

 2. Moim zdanie nie da się stwierdzić że Kate jest w ciąży ponieważ na 1 zdjęciu (lewa strona ) trzyma rękę powiedzmy na pępku, a na 2 zdjęciu (prawa strona) jej ręka jest wyżej można powiedzieć że pod piersiami. Można to zaobserwować np. jej łokciami które wskazują wysokość ręki położonej na ciele.

 3. Ja z kolei byłbym ostrożny: Ekman pisał, że nie istnieją „manipulatory (adaptatory) uniwersalne”, i często to, co możemy nazwać manipulatorem, jest w rzeczywistości elementem naturalnego, standardowego schematu zachowań niewerbalnych. Choćby kręcenie pierścionkiem – może występować w sytuacji komfortowej np. podczas zastanawiania się, zainteresowania, gdy ktoś się nudzi, lub jako zwykły tik, niezwiązany ze zdenerwowaniem lub zaniepokojeniem. Dlatego tak ważna jest normalizacja 😉

  Zresztą – odruch trzymania się za brzuch lub głaskania po nim, występuje również podczas sensacji żołądkowych, związanych ze stresem – zjawisko łatwe do zaobserwowania wśród studentów przed salą egzaminacyjną.

  Niemniej, jeśli panna Kate jest w ciąży, to życzę zdrowia zarówno mamie jak i potomkowi 😉

  1. Mateuszu, idąc za znanym cytatem generała Mariana Zacharskiego – „Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”. Z odczytywaniem mowy ciała zawsze wiąże się ryzyko. Niestety nigdy nie mamy 100% pewności, dlatego musimy wkalkulować ryzyko, tak jak ja w tym wpisie.

 4. Jakub- kwestia nazewnictwa idzie w odstawkę, gdyż każdy wie o co chodzi 😉
  Ja z kolei nie omieszkam wtrącić, iż jest to jedna z moich ulubionych grup gestów!
  W zależności od natężenia, typu i długości trwania takiego ‚znaku’- możemy naprawdę z dużym prawdopodobieństwem odczytać emocje, zarówno w czasie rzeczywistym- jak i na nagraniu (co polecam).

  1. Ryzyko Brokawa, tak, tak. Normalizacja i spojrzenie na osobę w warunkach w miarę neutralnych jest bardzo ważne. Adam: ja wiem, Ty wiesz, Piotr wie, ale nie każdy w tym siedzi na tyle, by to utożsamiać. 🙂 Co do ruchów rękoma, nie mam ulubionych, ale uwielbiam wypatrywać zmian, które mogą co nie co wyszeptać, bez zgody osoby obserwowanej. Osobiście najwięcej uwagi poświęcam twarzy – toż to mapa, tylko trzeba umieć znajdywać drogę odpowiednią.

 5. Przyznam, że zamiast słowa autoadaptor wolę ruch manipulacyjny, manipulator – łatwiej to skojarzyć. To tylko kwestia nazewnictwa. Swoją drogą, też jestem ciekawy czy jest w ciąży, bo na to wygląda. : ) Pani Kate chyba gratulujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *