komunikacja niewerbalna

Czy łatwo rozpoznać geja?

Tak wiem, zawsze poważne tematy a tutaj wpis o osobach odmiennej płci i podkreślam nie ma to żadne związku z wyborem nowego papieża :). Po prostu subskrybując kilka portali naukowych typu peer review, natknąłem się na sporą ilość badań na temat naszego postrzegania osób homoseksualnych. Dlatego też postanowiłem zebrać kilka wniosków w jednym miejscu. Co ciekawe, mit na temat radaru gejów wcale nie musi być mitem.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Gejdar – jest to połączenie dwóch słów gej oraz radar. Jest to kolokwializm sugerujący umiejętność rozpoznawania osób o odmiennej orientacji seksualnej na podstawie niewerbalnych wskazówek oraz stereotypów.[/notify_box]Czy da się poznać geja, lesbijkę na podstawie komunikatów niewerbalnych?

Z pomocą przychodzi nam nauka. W wielu badaniach postawiono sobie za cel, sprawdzenie czy jesteśmy w stanie rozpoznawać osoby o odmiennej orientacji seksualnej. Początkowo badania skupiały się na prezentowaniu długich materiałów wideo, za pomocą których badani mieli określać obserwowaną w materiale osobę, jako hetero lub homo. Początkowe badania obalały tezę jakoby radar na gejów istniał. Jednakże …

Kilka lat później opublikowano badanie naukowe w prestiżowym magazynie psychologicznym Journal of personality and social psychology, w którym zespół badawczy N. Hallahan, M. Conner (1999) potwierdza istnienie swojego rodzaju umiejętności, pozwalającej na wykrycie orientacji seksualnej, za pomocą niewerbalnych wskazówek ludzkiego ciała. Badanie polegało na analizie bezdźwięcznych, krótkich klipów wideo a następnie ocenianie w sześciostopniowej skali (Kinsley Scale, 0 = zdecydowana heteroseksualność, 6 = zdecydowana homoseksualność). Kilka kolejnych badań potwierdziło to przypuszczenie, a ponadto jedno z nich informowało, że za pomocą krótkich klipów z udziałem dzieci, są w stanie stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem orientacje seksualną dzieci w dorosłym życiu.

Szczegółowe badania stwierdzają, że owa umiejętność jest skorelowana z obserwacją twarzy. Inne badanie udowadniało, że wystarcza nam 1/25 sekundy obserwacji samej twarzy, by z dużym prawdopodobieństwem, odgadnąć orientację danej osoby. Interesujące okazało się, że osoby homoseksualne mają dużo bardziej rozwiniętą tą umiejętność niż osoby heteroseksualne.

W takim razie na jakie wskazówki zwracać uwagę?

Wiele osób sądzi, że geja możemy poznać po sposobie chodzenia lub kształcie ciała, niestety badania dowodzą, że opieranie wniosków na tej podstawie może wyprowadzi nas na manowce. Skuteczność tej metody to 60%, czyli prawie tyle co wyciąganie wniosków na podstawie rzutu monetą. Głos oraz sposób mówienia, również nie są wiarygodnymi wskazówkami, gdyż mimo to, że zawierają istotne wskazówki, zwracamy uwagę na niewłaściwe elementy. Część naukowców zwraca uwagę na wymowę litery „S” jako wiarygodnej wskazówki. Niestety nie podano szczegółów tego fenomenu. Najważniejszy okazuje się kształt twarzy. Okazuje się, że osoby heteroseksualne mają bardziej symetryczne twarze, szczególnie w środkowej części (nos, kości policzkowe, uszy, oczy). Owa zależność jest zdecydowanie bardziej widoczna u mężczyzn niż wśród kobiet.

Może się okazywać, że to właśnie kluczowa zależność faworyzująca osoby o twarzach bardziej symetrycznych.

Ambady, N; Hallahan, M; Conner, B (1999). „Accuracy of judgments of sexual orientation from thin slices of behavior”. Journal of personality and social psychology 77(3): 538–47

Freeman, JB; Johnson, KL; Ambady, N; Rule, NO (2010). „Sexual orientation perception involves gendered facial cues”. Personality & social psychology bulletin 36(10): 1318–31

Rule, NO; Rosen, KS; Slepian, ML; Ambady, N (2011). „Mating interest improves women’s accuracy in judging male sexual orientation”

Gaudio, R. P. (1994). „Sounding Gay: Pitch Properties in the Speech of Gay and Straight Men”. American Speech 69 (1): 30–57

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

2 comments

Add yours
  1. Robert 16 marca, 2013 at 10:39 Odpowiedz

    Było coś o tym kształcie twarzy, chyba w lie to me. Faktycznie coś jest na rzeczy jakby tak ludzi obu orientacji zestawić w szeregu można by zrobić mały eksperyment albo nawet z udziałem zdjęć.

Post a new comment