Kolejny portal, kolejna specjalistka na temat związków wyprała mi mózg. Płacenie ludziom za „rady” które mają poparcie naukowe kolektywu gospodyń wiejskich nie jest do końca wiarygodnym medium, dlatego postanowiłem zebrać, kilka wskazówek dla Pań oraz Panów, które pomogą odpowiedzieć na pytanie czy ta osoba to dobry materiał na dłuższy związek. Ale te wskazówki, to nie są wiadomości typu moja koleżanka…. moja babcia mówiła …… tylko zebrane naukowe wzorce, które pomogą Wam odpowiedzieć na pytanie czy to ten moment. Wraz z podaniem źródeł, tak abyście sami mogli zweryfikować.
1. Czy jesteście do siebie podobni?
Wiele ekspertów mówi różnice się przyciągają i to prawda ….. na krótką metę. Ten wzorzec jest idealnym remedium na krótkie, związki, które nie wchodzą w fazę relacji długoterminowej. Związki charakteryzujące się wysokim zaangażowaniem mają tendencję do zbliżania do siebie ludzi, co jest dużo łatwiejsze wobec ludzi, którzy są podobni. Jednak nie podobni w kontekście ubioru czy ulubionych filmów ale cech charakteru. Odpowiedz sobie na pytanie czy Ty i Twój partner macie podobne plany na przyszłość? Czy jesteście otwarci w podobnym stopniu? Czy potraficie oboje rozmawiać na wszystkie tematy? Czy macie podobne wartości? Gdy po 3 latach ogień przygaśnie to właśnie podobne charaktery będą cementować Wasz związek.
Amodio, D. M., & Showers, C. J. (2005). ‘Similarity breeds liking’ revisited: the moderating role of commitment. Journal of Social and Personal Relationships, 22(6), 817-836.
2. Czy podobają Ci się znajomi Twojego partnera?
Jeżeli myślicie o relacji długoterminowej to wasz krąg socjalny będzie miał na niego wpływ, no chyba, że planujecie mieszkać w szafie. Znajomi czy rodzina, którzy nie akceptują Waszego związku będą podkopywać Waszą relację. A tym samym możecie być postawieni przed wyborem, który nie powinien się pojawić rodzina/znajomi czy mój partner, może się okazać, że z czegoś będzie trzeba zrezygnować. Dlatego ważna jest wasza elastyczność i otwartość na przyjaciół oraz rodzinę.
Felmlee, D. H. (2001). No couple is an island: A social networkperspective on dyadic stability. Social Forces, 79(4), 1259-1287.
3. Czy Twój partner wciąż interesuje się innymi?
Poznajecie się, wybucha zaangażowanie, które przeradza się w intymność. Jeżeli po tym okresie Wy lub Wasz partner nadal interesuje się innymi alternatywami lub to Wy czujecie potrzebę poznawania innych potencjalnych partnerów wtedy może być to sygnał, że to nie to. Okazuje się, że osoby, które angażują się w związek poświęcają partnerowi na początkowym etapie relacji bardzo dużo uwagi, co przesłania mu inne osoby.
Jonason, P. K., & Buss, D. M. (2012). Avoiding entangling commitments: Tactics for implementing a short-term mating strategy. Personality and Individual Differences, 52(5), 606-610.
4. Czy boisz się bycia w samotności?
Jeżeli spotkasz partnera, który boi się samotności, to jego sygnały zaangażowania mogą być fałszywe. Osoby, które narkotycznie potrzebują związku są nauczone w jaki sposób się zachowywać, by wywoływać w partnerze potrzebę związku, jednocześnie same nie będąc zaangażowane. Jeżeli zauważasz ogromne parcie na związek powinieneś się szczerze zastanowić, czy chodzi o Ciebie, czy tylko o zasypanie dziury zwanej samotnością. A jeżeli to Ty poszukujesz panicznie związku to może warto się zastanowić czy jesteś tak mało wartościowy/wartościowa, by rzucać się na pierwszego lepszego/lepszą?
Maner, J. K., Gailliot, M. T., & Miller, S. L. (2009). The implicit cognition of relationship maintenance: Inattention to attractive alternatives. Journal of Experimental Social Psychology, 45(1), 174-179.
5. Jak Twój partner reaguje na większe zaangażowanie?
Osoby, które interesuje jedynie przelotny związek posiadają wiele taktyk, w jaki sposób manewrować w takim związku, by uniknąć zaangażowania. Mogą nie odpowiadać na Wasze wiadomości, unikać intymności (nie mówię o seksie) ale o bliskości np. podczas oglądania filmu czy podczas rozmów do późnej nocy. Ponadto jak dochodzi do tego opór przed poznawaniem przyjaciół oraz rodziny możemy być niemal pewni, że nie będzie to trwało już za długo. Osoby unikające zaangażowania mogą posuwać się do ranienia by dać nam to do zrozumienia. Odpowiedz sobie na pytanie czy Twój nowy partner tak się właśnie zachowuje?
Spielmann, S. S., MacDonald, G., Maxwell, J. A., Joel, S., Peragine, D., Muise, A., & Impett, E. A. (2013). Settling for less out of fear of being single. Journal of personality and social psychology, 105(6), 1049-1073.
W skrócie
Przepis na Twojego idealne partnera to: posiada podobny do Ciebie charakter i podobną perspektywę patrzenia na świat. Nie boi się panicznie Twojej rodziny oraz znajomych. Skupia na Tobie większość uwagi i nie flirtuje w klubach z innymi partnerami. Nie należy do ludzi, którzy panicznie boją się samotności, a ponadto lubi romantyczne kolacje i Twoją bliskość.
P.S. Nie traktujcie tego jak biblii ale cierpliwie obserwujcie partnera, to najważniejsza inwestycja w waszym życiu.
[sc:formularz-dolny ]