mikroeskpresja-twarz

Czy Twoja twarz informuje o tym, że jesteś rasistą?

Kiedy byłem mały zastanawiałem się czy złe charaktery można poznać jednym spojrzeniem, czy będę w stanie, w miarę szybko ocenić, z kim mam do czynienia. Zawsze, kiedy się wydawało, że znalazłem jakąś wskazówkę jak: fryzura, mowa ciała, czy sposób ubierania, okazywało się, że zupełnie się myliłem. Było to jeszcze zanim Internet stał się tak powszechny.

Dziś jednak już wiemy, że potrafimy za pomocą spojrzenia ocenić czyjś stan emocjonalny, to czy ktoś udaje uśmiech czy ma większe powodzenie u płci przeciwnej czy jest skłonny do zdrady czy jest skłonny do popełniania przestępstw. A dziś, dzięki krótkiej lekcji pokażę Ci, jak poznać osobę, która może wygłaszać kontrowersyjne poglądy, w tym rasistowskie na podstawie metryki twarzy.

Ertic Herman z University of Delaware całkiem niedawno, postanowił zająć się możliwymi konotacjami związanymi z budową ludzkiej twarzy. W jego przypadku chodziło o stosunek szerokości oraz wysokości twarzy i możliwe związki ze społeczną dominacją. Jednak badanie skupiło się na tym, czy można określić na podstawie wymiarów twarzy czyjąś wyższą skłonność do uprzedzeń rasowych.

Badanie zawierało w sobie 2 główne elementy, pierwszy to ankieta mająca zdefiniować ich podejście do spraw społecznych, w tym do uprzedzeń oraz odczuwany nacisk społeczny hamujący przed ostentacyjnymi wypowiedziami na kontrowersyjne tematy, w tym o zabarwieniu rasistowskim.

Wynik – kto może być bardziej skłonny do rasistowskich wypowiedzi?

W wyniku dwóch badań okazało się, że osoby o szerszej oraz krótszej twarzy są bardziej skłonne do wyrażania rasistowskich poglądów niż osoby z twarzą podłużną oraz wąską. Badania pokazały, że stosunek obu grup do rasizmu był bardzo zbliżony a różniły się tylko sposobem ekspresji.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Podsumowując osoby o twarzy szerokiej i niskiej są odważniejsze w ekspresji poglądów w tym bardzo kontrowersyjnych. Takie osoby odczuwają mniejszy nacisk społeczny.[/notify_box]

P.S. Zanim polecicie do lustra, by zbadać kształt waszej twarzy, musicie wiedzieć, że odpowiedzialne za ten stan rzeczy są hormony.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *