mowa-ciala-terroryzm

Czy za pomocą mowy ciała można wykryć atak terrorystyczny?

Za pomocą mowy ciała i komunikacji niewerbalnej jesteśmy w stanie odczytać to, czy ktoś naprawdę jest nam przychylnie nastawiony, czy dana kobieta rzeczywiście się nami interesuje, czy tylko nam się zdaje, ponadto potrafimy z dużą dokładnością odczytywać ekspresje mimiczne a nawet niekiedy kłamstwo.

Tylko skoro wiemy wiele istotnych bardziej i mniej elementów, to jak aplikować zdolności analizy behawioralnej w innych aspektach? Szczególnie w takich, gdzie chodzi o ludzkie życie? Czy dzięki tym umiejętnościom jesteśmy w stanie przewidzieć atak agresji danej grupy społecznej lub atak terrorystyczny?

Jak się okazuje są pewne przesłanki mogące nam wskazywać potencjalny atak terrorystyczny. Naprowadza nas na nie nowa publikacja Emotions expressed in speeches by leaders of ideologically motivated groups predict aggression” w skrócie – jak wyrażanie emocji w przemowach liderów motywuje grupę do wyrażania agresji.

W skrócie, badania i liczne obserwacje wskazują na zależność pomiędzy płomiennymi, emocjonalnymi wypowiedziami przez liderów danych ugrupowań a przemocą. Dr David Matsumoto wraz z dr Hyisung Hwang oraz Markiem G. Frankiem analizowali przemówienia przywódców grup o charakterze terrorystycznym i zauważyli u nich pewną wspólną cechę. Liderzy ugrupowań terrorystycznych wykazują dużą aktywność emocji takich jak: gniew, obrzydzenie oraz pogarda w przemowach poprzedzających akt terrorystyczny lub akt przemocy.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Projekt finansowany od pięciu lat przez Departament obrony USA dowodzi, że liderzy emanujący ekspresjami gniewu, pogardy oraz obrzydzenia w swoich przemówieniach, niejako podżegają grupę do gwałtownych działań.[/notify_box]

Taką prawidłowość zauważono u Osamy bin Ladena przed zamachami w Keni oraz Tanzanii. Zaobserwowano, że w okresie od 3 do 6 miesięcy przed atakiem terrorystycznym, znacznie wzrasta intensywność wyrażania gniewu, pogardy oraz obrzydzenia w ich przemowach. Wiedza na ten temat może prowadzić do lepszego zrozumienia grup o zabarwieniu terrorystycznym oraz zbliżyć nas do przewidzenia potencjalnego ruchu.

Czy zauważacie pewną prawidłowość w Polskim życiu politycznym? Partie emanujące kombinacją tych trzech emocji charakteryzuje elektorat porywczy, agresywny a niekiedy wręcz siłowy. To również potwierdza obserwacje naukowców ze Stanów.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Czy za pomocą mowy ciała można wykryć atak terrorystyczny?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *