Czy zabiłbyś człowieka? … A gumowym nożem?

Zebrali grupę osób, w dużym, obszernym pokoju, były tam między innymi młode kobiety, mężczyźni w przeróżnym wieku a nawet staruszkowie. Grupa była bardzo zróżnicowana, i oto chodziło badaczom Cushman F, Gray K, Gaffey A, & Mendes WB.

Zapraszano ich do pokoju dwójkami, jedna osoba wylosowana stawała się ofiarą natomiast druga odgrywała rolę mordercy, oprawców wyposażono w jakże niesamowite i niebezpieczne narzędzia takie jak: gumowe noże, pistolety na wodę oraz młotki z żelowymi końcówkami. Podsumowując, ofiary mogła czekać śmierć, co najwyżej ze śmiechu. W eksperymencie wielokrotnie zadawano ofiarom cios wodą w twarz, gnieciono dłonie żelowym młotkiem oraz podrzynano gardło gumowym, giętkim nożem.

W rezultacie otrzymaliśmy rozbawione króliki doświadczalne oraz spoconych morderców. W badaniu opublikowanym na łamach „Emotion” ukazały się wyniki powyższego badania, okazało się, że nawet udawana próba skrzywdzenia drugiej osoby, wiązała się z dużym stresem. Przechodząc do sedna, nawet pozorna zabawa w zabijanie powoduje silny stres i nie pomagają zapewnienia, że jest to tylko niewinny eksperyment.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Stres charakteryzuje się: przyspieszoną akacją serca, przyspieszonym oddechem, napięciem mięśni (mogą występować nawet drżenia), wzrostem intensywności pocenia się, zimną skórą dłoni i stóp, mdłością, biegunką, suchością w ustach.[/notify_box]

Co za tym idzie, jest to ciekawa wskazówka dla organów ścigania. Warto obserwować ludzi, czy przypadkiem w nietypowych sytuacjach, nie łapie ich strach za gardło. Zabawne gdyby się okazało, że dana sytuacja może przypominać danemu osobnikowi przestępstwo i dlatego odpala lękową reakcje.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *