mowa ciała

Czytanie w myślach – oczy

[notify_box font_size=”13px” style=”red”]Uwaga, zostało dowiedzione, iż odczytywanie kłamstwa za pomocą tej techniki jest niemożliwe. Owa zależność nie istnieje, polecam artykuł: NLP-erzy przecenili oczy[/notify_box]

Witaj, dziś w formie grafiki czyli bardzo przyswajalnej oprawie, mam dla Ciebie małą lekcję na temat odczytywania informacji z ludzkich oczu. Jest to technika uzupełniająca techniki mikroekspresji. Tematykę, którą dziś zgłębimy to: „Eye accessing cues” czyli wzrokowe wskazówki systemów reprezentacji. Każdy z nas przetwarza rzeczywistość za pomocą zmysłów (wzroku, słuchu, odczuć/kinestetyki oraz węchu i smaku). Jednocześnie za pomocą tych zmysłów „katalogujemy” swoje wspomnienia oraz komunikujemy się ze światem zewnętrznym oraz z własnym światem, tym wewnętrznym (komunikacja in & out).

Jednocześnie każdy z tych zmysłów wpływa bezpośrednio na nasze ciało, a najczęstszym i najbardziej wyraźnym przejawem są ruchy ludzkich oczu, w końcu nie bez powodu mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy„. Dlatego ruch oczu, od dziś nabierze dla Ciebie nowego znaczenia. Jak zauważysz na poniższej infografice, kierunek oczu oznacza przeróżne wewnętrzne „działania”. Oczy w górnych rejonach dotyczą obrazów, w poziomych / środkowych dźwięków a dolne odczuć oraz dialogów wewnętrznych. Owa technika może Ci wiele zdradzić o Twoim rozmówcy o tym czego doświadczył, jak kataloguje swoją rzeczywistość, jak się komunikuje i wiele innych.

eye accesing cues

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Dzięki specyficznej funkcji ludzkich emocji zwanej sprzężeniem zwrotnym, możesz pomóc sobie np. w przypominaniu pewnych sytuacji kierując oczy w lewym kierunku lub np. pobudzić kreatywność kierując oczy w prawo. Jest to dokładnie „lustrzane” wykorzystanie umiejętności opisywanej w tym artykule.[/notify_box][notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Uwaga – częściowa lub kompletna lateralizacja półkul może powodować odwrócenie wskazówek systemów reprezentacji. Zwracajcie przede wszystkim uwagę na osoby lewo ręczne. Patrząc na ruchy ich gałek ocznych można zaobserwować dokładne odbicie lustrzane owego schematu.[/notify_box][notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Ciekawostka – policjanci, żołnierze, strażnicy, instruktorzy prawa jazdy, bardzo często miewają skłonność do poruszaniu się w obszarze systemie audio i tym samym ich gałki oczne również.[/notify_box]A teraz czas na testy…. nie ma testów bo to nie działa!

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

8 myśli w temacie “Czytanie w myślach – oczy”

 1. Fajnie że umiesz przyznać się do błędu, tak robią naukowcy i szukają dalej dążą do doskonałości/prawdy.
  Każdego dnia czekam na Twoje nowe odkrycia i artykuły 😉

 2. Witam serdecznie. Tak czasem wpadam na Twoją stronę. Rzetelna, ciekawa. Jednak temat tego artykułu, za przeproszeniem, to bajka stworzona przez NLPowców. Owszem, działa to, ale na zbyt małej ilości osób, żeby uznać to za metodę wykrywania kłamstwa. Na tyle małej, że nie uznałbym tego za żadną prawidłowość.
  Fakt jest tu tylko jeden – rozszerzenie źrenic.

  Myślę, że dużo lepszą metodą, niż schemat opisany powyżej, jest obserwowanie tych ruchów i wiedza na temat – kiedy mówi dana osoba prawdę.

  Dla przykładu, pytałem kolegi co robił dzisiejszego dnia. Mógł mówić prawdę, bądź kłamać.
  1. Wstałem. – Oczy w dół.
  2. Umyłem się. – Oczy w dół.
  3. Zjadłem śniadanie. – Oczy w dół.
  4. Uczyłem się godzinę. – Oczy w górę
  5. Grałem na gitarze. – Oczy w dół.
  6. Poszedłem do sklepu. – Oczy w górę.
  Zgadnij, które wydarzenia były skłamane?

  Dlatego proponuję pytania kontrolne. Jak masz na imię. Gdzie się wychowałeś. Obserwacja i dedukcja. Ale sam ruch oczu nie wystarczy. Jeżeli przygotowana jest wypowiedź ruch w ogóle nie będzie miał znaczenia.

  1. Drogi Jakubie dzięki za feedback. Co do owej bajki, to jak mówią każda bajka ma ziarno prawdy i tu jest tak samo. Myślę, że za kilka miesięcy będę mógł się pochwalić badaniami na zdecydowanie szerszej grupie respondentów. Już dziś mogę Ci powiedzieć, że poziom audio w ruchach gałek ocznych jest bardzo bliski prawdy.

   Może obalę moją tezę a może ją potwierdzę, czas pokaże.

    1. Gratulacje przyznania się do błędu. 🙂
     Widzisz, podobnie jest z wieloma aspektami NLP niestety. Lepiej opierać się na badaniach naukowych, co czynisz jak widzę, niż na książkach, które tylko coś stwierdzają. W mojej biblioteczce nie znajdziesz żadnej książki NLP, ale za to Ekmana czy Cialdiniego już owszem.

     Nadal chętnie czytam, wiele ciekawych rzeczy masz. 🙂

     Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *