Dlaczego nie lubisz tego jak wyglądasz na zdjęciach?

Tuż po sylwestrze rozgrzane do czerwoności łącza, przesyłają zdjęcia naszych wyczynów, z tego wystrzałowego wieczoru. Większość z nas jednak stwierdzi, że nie wygląda na nich korzystnie, a część super ekstremalnie niezadowolonych koleżanek zażąda ich usunięcia, pod groźbą zamordowania pierwszego napotkanego chomika.

Ale skąd to się bierze?

Wszystko wiąże się z najbardziej atrakcyjnym wyznacznikiem naszego ciała czyli symetrią twarzy. Im symetryczniejsza tym atrakcyjniejszy partner nam się wydaje. I tu dochodzimy do ważnego naukowca polskiego pochodzenia Roberta Zajonca. Odkrył on, że reagujemy lepiej na rzeczy i osoby, które częściej widzimy. By to odkryć przetestował kolory, figury, a nawet ekspresje mimiczne.  Co za tym idzie czym częściej oglądamy naszą twarz w lustrze tym bardziej się z nią oswajamy, co za tym idzie bardziej ją lubimy.

Lustro jest kłamcą

Twój kontakt z Twoim obliczem to w większości przypadków lustro. Lustro, które prezentuje Ci odwrócone oblicze, do którego się przyzwyczajasz. Co za tym idzie, gdy widzisz swoją Twarz na zdjęciach czy filmach,to jest dla Ciebie obca, bo do tej pory widziałeś ją w odwróceniu.

Czujemy się atrakcyjniejsi

W 2008 roku przeprowadzono badanie, w którym mieszano (nakładano na siebie w programie graficznym) zdjęcie badanej osoby, z dwiema fotografiami. Jedna fotografia przedstawiała mało symetryczną twarz (nieatrakcyjna) oraz druga twarz symetryczną (atrakcyjna). Badani, których poproszono o wybranie zdjęcia które przedstawia najbardziej zbliżoną aparycję do nich samych, wybierały twarz symetryczniejszą, co za tym idzie bardziej atrakcyjną. Dowiedziono, że jesteśmy skorzy do oceniania siebie jako bardziej atrakcyjnych.

attractive-660x495

Poczucie naszej wyższej niż w rzeczywistości atrakcyjności, w połączeniu z częstym kontaktem z lustrem powoduje, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do naszego naturalnego oblicza. Może też dlatego młodzi ludzie lubą zdjęcia z rąsi, w końcu to one pokazują jak wyglądają tak na prawdę.

[sc:formularz-dolny ]

Artykuł powstał na podstawie: What’s Up With That: You Hate Pictures of Yourself opublikowanego w wired.com

Mirror, Mirror on the Wall: Enhancement in Self-Recognition Pers Soc Psychol Bull September 2008 34: 1159-1170, first published on June 11, 2008

 

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *