pocałunek

Dlaczego właściwie się całujemy?

Miałem wtedy z 15 lat. Mój kolega miał mieć tego dnia wolne mieszkanie. Jego rodzice gdzieś wyjechali. Postanowiliśmy zrobić małą imprezę. Miałem na sobie wtedy okulary ala policjanci z Maiami, z soczewkami, którymi mogłem rozpalać ognisko, bluzę którą ukradłem bratu, by wyglądać na starszego oraz jedno piwo, niczym trofeum dokładnie schowane w plecaku. Jak to w naszym wieku postanowiliśmy pograć w Playstation. A Crash Bandicoot, był wtedy szczytem kunsztu graficznego.

Okazało się jednak, że ten wieczór miały być inny, miały być na nim dziewczyny, których nie znałem. I z luźnego wieczoru, w którym miałem się bawić jak typowy nastolatek, przerodził się w wieczór, w którym przypominałem bardziej islamistę siedzącego na bombie, niż zwykłego nastolatka. Wtedy ją zobaczyłem, miała ciemne włosy do ramion, ciemną niczym czekolada z mlekiem karnację i szelmowski uśmiech. W samą porę moje piwo zaczęło grać w moich żyłach, niczym tabletka musująca. A mój status w dzięki posiadaniu jednego piwa dramatycznie wzrósł.

Nasze oczy spotkały się w kuchni, staliśmy tam krótką chwilę. Nie wiedziałem co robić, po prostu stałem tam bez ruchu jak baton na półce sklepowej, który czeka aż ktoś go przygarnie. Przysunęła się delikatnie a nasze usta się złączyły. W mojej głowie eksplodowały endorfiny jak fajerwerki w sylwestra. Przyspieszyło moje serce, oddech stał się głębszy a źrenice rozszerzyły się nam jak spodki. To wtedy pierwszy raz, naprawdę się całowałem. Oczywiście stałem się bardziej jej ofiarą, zdobyczą. Ale była to jedna z lepszych niewoli jakie mi się przydarzyły.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że 80% populacji ludzkiej, przechyla głowę w prawą stronę podczas pocałunku? Jest to jedna z preferencji o charakterze motorycznym.[/notify_box]

Co nauka mówi o pocałunku

Pocałunek pozwala zaspakajać głód. Inny zdecydowanie silniejszy głód. Głód intymności, podniecenia, radości, poczucia ciepła. Schodząc na ziemie. Naukowcy sądzą, że pocałunek jest wynikiem ewolucji. Ma na celu wymianę dziesiątek komunikatów w celu doboru partnera. Dzięki temu ludzie na nieświadomym poziomie, za pomocą dotyku, smaku oraz węchu są w stanie określić czy dana osoba jest właśnie .

W latach 60 Desmond Moriss, brytyjski zoolog zaproponował, że może mieć to związek z karmieniem przez naczelne własnych dzieci. Gdzie matki za pomocą ust przekazują swoim dzieciom pokarm. A w sytuacjach gdy go brakuje dotykają wewnętrzną częścią ust (pierwotny pocałunek), by uruchomić reakcje mającą na celu uspokojenie głodnego malca. W toku ewolucji pozostał sam gest, jakże intymny i jednocześnie relaksujący, zapisany w naszych genach. A jeżeli dołożymy do tego  atrakcyjnego partnera/kę oraz feromony, to jesteśmy już w domu. Mamy reakcje i bodziec, który błyskawicznie uzależnia.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że oksytocyna, hormon odpowiedzialny za więź emocjonalną, podczas i po pocałunku u kobiet spada? Co za tym idzie, nie uwiedziemy kobiety samym pocałunkiem. Za to w przypadku mężczyzn hormon związku rośnie, szczególnie w początkowej fazie znajomości.[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *