czarnoskórzy

Dlaczego wybielasz czarnoskórych w myślach?

Stereotypy się zmieniają, nabierają nowych znaczeń. Jeszcze wczoraj Grecja uznawana za kolebkę europejskiej cywilizacji, dziś uznaje się za bankruta i kombinatora wśród Europejskiej Wspólnoty. Australia uznawana za kraj przestępców, dziś kojarzy się z operą oraz wycieczkami. Wiele stereotypów ulega zatarciu lub zmianie, jednak niektóre się nie zmieniają.

Dlaczego tak trudno zmienić stereotyp czarnych osób?

Mimo wielu inteligentnych osób takich jak: Nelson Mandela, Louis Armstrong , George Carver, Martin Luther King, Michael Jordan, Barack Obama, Ralph Ellison, Morgan Freeman, czarnoskórzy nadal uznawani są za niewykształconych, skorych do kradzieży darmozjadów.

Ostatnie wyniki badań prowadzonych w San Francisco State University dowodzą, że pewne nasze nieświadome działanie utrwala dane przekonanie. W badaniu pokazano 160 uczestnikom zdjęcie czarnoskórego człowieka, lecz tuż przednim w ciągu 1/3 sekundy prezentowano, mignięcie słowa nieuk lub wykształcony. Wszystko po to, by w drugiej części testu poprosić o porównanie jasności koloru skóry osoby ze zdjęcia, do odpowiednio nasyconej czerni, z zaprezentowanego wzornika.

Jakie są efekty tego badania?

Osoboy, które przed zdjęciem ujrzały napis „wykształcony”, bardziej miliły się w porównaniu, wskazując mniejsze nasycenie czerni, innymi słowy wybielając wyobrażenie o danej osobie. Zdaniem Aviego Ben-Zeev jest to główny problem walki ze stereotypami, gdyż osoby katalogują osoby wykształcone jako bardziej białe, by znaleźć potwierdzenie dla swoich przekonań.

Źródło zdjęcia:  San Francisco State University

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

4 comments

Add yours
 1. Kamil 29 stycznia, 2014 at 12:12 Odpowiedz

  Bo przeciętny czarny, przepraszam afrykanin lub afroamerykanin ma niższe IQ od przeciętnego przedstawiciela rasy białej. Najinteligentniejsi są przedstawiciele rasy żółtej (azjaci), mniej inteligentni są biali, następnie brązowi (arabowie, hindusi i latynosi), a najgłupsi są czarni. Zresztą wystarczy pojechać na zachód i zobaczyć ich zachowanie niewiele różniące się od małpy.

  • Marta 12 marca, 2014 at 21:18 Odpowiedz

   Co za brednie. Jak statystycznie osoba, która wychowała się dajmy na to na pustyni wśród 10 innych osób, prawie bez cywilizacji ma być mocna w testach IQ wymyślonych dla cywilizacji i kultury zachodniej?
   Statystycznie wychodząc na spacer z psem każdy z was ma po 3 nogi.

   Ja za to jestem ciekawa, czy byli badani czarnoskórzy i czy odpowiedzi o „wybielaniu” wychodziły analogicznie do innych ras.

 2. Prawda 16 stycznia, 2014 at 17:34 Odpowiedz

  Nie wiem czy Nelson Mandela to dobry przykład humanizmy wśród czarnoskórych osób.
  To tak jakby mówić, że Bin Laden wybiela stereotyp araba.

  Za to dodałbym do listy np. Willa Smitha.

  Problem z tym zagadnieniem jest taki, że statystyczny przedstawiciel rasy czarnej ma niższy iloraz niż rasy białej a ten znów ma niższy niż przedstawiciel rasy żółtej. Cały czas jest to tylko statystyka i nijak się ma do konkretnych jednostek, które tu wymieniłeś.

Post a new comment