mikroekspresje

Emocje na twarzy tuż przed śmiercią

W czasie 470 dni Wielkiego Terroru, w Związku Radzieckim mordowano statystycznie licząc, 1600 osób na dobę, czyli średnio jedną osobę na minutę, przez dokładnie 15 miesięcy i 12 dni, w dzień i w nocy. Mordowano obywateli byłego Związku Radzieckiego na niespotykaną nigdzie skalę, terror rozlał się na całą Rosję oraz tereny pograniczne, nie oszczędzając, żadnych mniejszości, stanowisk czy wyznań. Aresztowano 1,7 miliona osób z czego zamordowano ponad 700.000 ludzi. Za czystki odpowiedzialny był osobiście Józef Stalin.

Każdy kto trafił w ręce NKWD musiał mieć wykonaną fotografię. W sekcji moskiewskiej pracowało trzech fotografów na dwie zmiany. Zdjęcia powinny zostać wykonane tuż po aresztowaniu, jednak wielu wykonywano fotografie tuż przed samą egzekucją. Dlatego też pozostały zamrożone w czasie, twarze oraz emocje zmordowanych w haniebny sposób, niewinnych obywateli ówczesnego ZSRR.

Chciałem Wam pokazać te zdjęcia, gdyż pokazują najbardziej autentyczne emocje jakie jesteśmy w stanie ujrzeć. Fotografie emocji kilka chwil przed śmiercią. Dwiema dominującymi emocjami są smutek oraz gniew, które przedstawiają poniższe zdjęcia.

mikreoskresja-strachu gniew

Mężczyzna z lewej strony to Ślusarz w warsztatach moskiewskiego metra. Skazany na śmierć 31 października 1937. Rozstrzelany następnego dnia. Na Jego twarzy maluje się pełna ekspresja mimiczna strachu – szeroko otwarte oczy, białka widoczne nad źrenicami, brwi uniesione w formie łuków, cofnięta broda, opuszczone policzki, ogólne silne napięcie mięśniowe oraz cofnięcie głowy.

Natomiast mężczyzna z prawej strony to Stepan Wasiliewicz Agapow. Skazany za agitację kontrrewolucyjną. Rozstrzelany we wrześniu 1937 roku. Na jego twarzy maluje się ekspresja mimiczna gniewu. Brwi ściśnięte ku sobie w wewnętrznej części, napięte czoło, otwarte, połyskujące oczy, utrzymujące kontakt wzrokowy (gotowość do działania), lekko rozciągnięte usta w poziomie.

Świętej pamięci wszystkim pomordowanym w Sowieckiej Rosji.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *