hala-robot-empatyczny

Empatyczny robot

Po moim powrocie z Grecji dużo się zmieniło. Chodzi mi oczywiście o temperaturę, a w Polsce to bardzo dużo. Co za tym idzie, na ulice jak co roku wlały się dziewczęta, w przeróżnych kreacjach, prześcigając się jedna z drugą, która odsłoni więcej. Bynajmniej nie mam zamiaru narzekać, dziękuje Bogu za tą temperaturę i kobiety. Jedynie moja szyja nienadążająca za szybszymi obiektami może mieć pretensje o bolące mięśnie, a na to, to już nic nie poradzimy.

Dziś natrafiłem na ciekawą i jednocześnie niepokojącą sytuacje. Poznałem kobietę, ma na imię Hala, co oznacza w języku arabskim witaj i pracuje jako recepcjonistka w jednym z Katarskich Hoteli. Porozumiewa się w dwóch językach Arabskim oraz Angielskim, potrafi powitać Cię biorąc pod uwagę Twoje kulturalne oraz emocjonalne uwarunkowania, zna wszystkie zakamarki miasta, zna się na polityce, z łatwością przewidzi pogodę, a ponadto jest empatyczna. Czego można wymagać więcej? Szczególnie gdy się zrozumie, że Hala to robot, którego domem rodzinnym jest Carnegie Mellon University w Katarze.

Oczywiście najciekawszy jest moduł rozpoznawania emocji. Bierze on pod uwagę mowę ciała oraz ekspresje mimiczne, na podstawie, których wyciąga wnioski. Jest to sztuczny moduł imitujący empatię. Jest to element, który sprawia, że robot staje się dużo bardziej ludzki. Mimo, że wygląda topornie i prosto, to zastosowane w nim rozwiązania, mogą pokazywać w jakim kierunku rozwija się robotyka. To chyba najbardziej ludzki robot o jakim słyszałem. Ciekawe czy nasze wnuki na wiosnę, nie będą oglądać cyborgów łudząco podobnych do ludzi? Umiejących płakać, śmiać się i tańczyć.

Tymczasem poznajcie Halę


[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *