Facial Action Coding System – System Kodowania Ruchów Mimicznych

Facial Action Coding System znany jako FACS, jest swojego rodzaju alfabetem ruchów mimicznych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rozłożyć ekspresje na czynniki pierwsze. Ma to na celu ustalenie stanu emocjonalnego obserwowanej osoby co w rezultacie może nam pomóc w: wykrywaniu kłamstw, jednaniu sobie ludzi, głębszej empatii, rozróżnieniu podobnych emocji, przewidywaniu zagrożeń a nawet selekcji pracowników.

System Kodowania Ruchów Mimicznych ujrzał światło dzienne 1978 roku, został stworzony przez dr Paula Ekmana oraz Wallace V. Friesena. Ostatnia aktualizacja systemu pochodzi z 2002 roku. System FACS jest nieodłączną częścią zaawansowanego specjalisty w zakresie odczytywania mikroekspresji oraz mikroruchów twarzy. Polecam zapoznanie się z nim, oczywiście śmiało możecie sobie wydrukować ową listę.

Jak pewnie zauważyliście nie ma tam wszystkich wzorców (brakuje kilku) oraz jest inny podział niż proponują go Twórcy. Zaproponowany podział ma na celu łatwiejsze poruszanie się pomiędzy wzorcami. Biorę również pod uwagę, że owa lista będzie przeze mnie aktualizowana, dlatego też postanowiłem nadawać jej wersje.

A oto i dokument do pobrania dla Was: FACS (PL) 0.9.1 PDF

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

10 myśli w temacie “Facial Action Coding System – System Kodowania Ruchów Mimicznych”

  1. Dzień dobry, Panie Piotrze,
    opracowanie jest bardzo przejrzyste, graficznie przyciąga. Chętnie bliżej zapoznam się z nim jako całością, biorąc pod uwagę nowe sortowanie, tłumaczenie itd. Mam jednak wątpliwości, które wynikają z:
    1) braku legendy (AU?, M?; mam na uwadze skrupulatne wykończenie i odbiór przez osoby niezupełnie wtajemniczone),
    2) niejasności w zrozumieniu działu ‚Ruchy oczu oraz głowy’ (jak pojąć sumy wyrazów, którymi się Pan posłużył?; dlaczego w tej sekcji nie można konsekwentnie używać oznaczeń AU?, np. oczy w lewo=AU61),
    3) AU2 powtarza się kilka razy w różnych i niespójnych znaczeniach.

    Ponadto, gorąco liczę, że w przyszłości pokusi się Pan lub zachęci czytelników do pomocy przy opracowaniu znaczeń i dopasowań danych ekspresji do potencjalnych odczuć obiektu, aby nadać temu, co Pan zaczął kompleksowy wymiar.

    Z poważaniem,
    Kaeren

    1. Na początek dziękuje Kaeren za ciepłe słowa.

      „1) braku legendy (AU?, M?; mam na uwadze skrupulatne wykończenie i odbiór przez osoby niezupełnie wtajemniczone),”
      – Masz racje. AU – Action Units – Jednostki akcji, M – Movements – ruchy

      „2) niejasności w zrozumieniu działu ‚Ruchy oczu oraz głowy’ (jak pojąć sumy wyrazów, którymi się Pan posłużył?; dlaczego w tej sekcji nie można konsekwentnie używać oznaczeń AU?, np. oczy w lewo=AU61)”
      – Gdyż nie chodzi o położenie tylko o ruch

      „3) AU2 powtarza się kilka razy w różnych i niespójnych znaczeniach.”
      – Ja widzę AU 2 tylko w przedziale „Górna część twarzy”

      „Ponadto, gorąco liczę, że w przyszłości pokusi się Pan lub zachęci czytelników do pomocy przy opracowaniu znaczeń i dopasowań danych ekspresji do potencjalnych odczuć obiektu, aby nadać temu, co Pan zaczął kompleksowy wymiar.”
      – Z ogromną przyjemnością będę do tego namawiał 🙂

      1. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź 😉
        (Wciąż tylko martwi mnie AU 2, bo jest opisane jako mrugnięcie, mrugnięcie oczami, a także uniesienie zewnętrznej części brwi, a nijak nie wynika z tego ta sama sytuacja an twarzy. Czy system AU dopuszcza taką wieloznaczność?)

        Rzeczywiście, oferuje Pan bardzo rzeczowe i konsekwentne prowadzenie bloga, a do tego z dbałością o odbiorców. Nie ukrywam, że od początku mojej przygody z kwestiami mowy niewerbalnej itd. bardzo przejmował mnie brak kogoś, kto zająłby się tym na terenie Polski w odpowiedni sposób. Od kiedy trafiłem na Neurolution, z chęcią śledzę tutejsze wpisy, konfrontuje z moją dotychczasową wiedzą, ale przede wszystkim przyswajam pewne informacje dzięki Pańskim opracowaniom. Warto pochwalić sposób prowadzenia bloga również za zwięzłość i konkretność, dzięki czemu nie ma kilometrowych wpisów i wodolejstwa, a jedynie konkretne informacje, a do nich ewentualne odnośniki lub zapowiedzi rozwinięcia. Wszystko przy wyważonej i przemyślanej oprawie graficznej.

        Co do kolejnych etapów pracy z materiałem, o którym jest tu pisane, podtrzymuję ideę zaangażowania czytelników, bo domyślam się, że pracochłonne i wyczerpujące może być zostawienie tak dużej i ważnej partii materiału jednej tylko osobie, podczas gdy można z tego zrobić coś rzeczywiście ciekawego i o nieskomplikowanej strukturze, ale realizującego w pełni zakres, jaki obejmuje FACS.

        Powodzenia w dalszym prowadzeniu bloga, Panie Piotrze!

        Pozdrawiam,
        Kaeren

        1. „Wciąż tylko martwi mnie AU 2, bo jest opisane jako mrugnięcie, mrugnięcie oczami, a także uniesienie zewnętrznej części brwi, a nijak nie wynika z tego ta sama sytuacja an twarzy. Czy system AU dopuszcza taką wieloznaczność?”
          – Nie, nie dopuszcza. Po prostu nie przeniosłem odpowiednich numerków :), tylko zostały stare, które przygotowałem sobie jako szablon. Gratuluje spostrzegawczości i dziękuje za pomoc. Naniosłem już poprawki, sama zobacz Kaeren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *