mikroekspresja

Guillaume Duchenne, dziadek mikroekspresji

Czy to Paul Ekman był pierwszym, prawdziwym badaczem ekspresji Mimicznych? Niestety nie. A może Silvan Tomkins, zajmujący się przewidywaniem rozpadu związków, na podstawie ekspresji mimicznych? Też nie. To może Karol Darwin zajmujący się teorią doboru naturalnego, wykorzystujący w swojej pracy zdjęcia pierwszych ekspresji mimicznych? Blisko, jednak też nie. Jeżeli Paul Ekman to ojciec mikroekspresji to …. Guillaume Duchenne jest jej dziadkiem i protoplastą.

Duchenne to XIX-wieczny naukowiec starający się odpowiedź na pytanie, czy za pomocą elektryczności, da się zmieniać miny ludzi oraz dzięki temu ich samych, a tłumacząc na dzisiejszy język, wpłynąć na ich stan emocjonalny. Guillaume wierzył, że ekspresje mimiczne są połączone bezpośrednio z duszą, a ich zmiana wpłynie na zmianę w duszy człowieka. Jak się okazuje, nasz dziadek mikroekspresji miał sporo racji, dzięki zmianie ekspresji mimicznej, jesteśmy w stanie wpłynąć na nasz stan emocjonalny. Jako jeden z pierwszych, wykorzystał aparat fotograficzny jako narzędzie dla swoich badań.

pierwsze ekspresje mimiczne

Duchenne zdefiniował podstawowe ekspresje mimiczne i połączył je z mapą ruchów mięśni (taki XIX-wieczny FACS). Wyróżnił trzynaście podstawowych gestów mimicznych. Aby je uzyskać, stosował skonstruowane przez siebie urządzenie elektryczne, pobudzające daną partie mięśni za pomocą metalowych wskaźników naładowanych prądem elektrycznym o niskim napięciu. Guillaume już wtedy wiedział, że część autentycznych emocji bardzo trudno będzie mu uzyskać, bez pobudzania ich elektrycznie. Paul Ekman, również stosował podobną metodę ponad sto lat później.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że autentyczny uśmiech jest nazwany – Uśmiechem Duchenne’a? To On jako pierwszy odkrył, że do autentycznego uśmiechu niezbędny jest ruch nie tylko mięśni (jarzmowych) ust , ale i mięśni okrężnych oka (orbicularis oculi) unoszących policzki oraz tworzących kurze łapki w kącikach oczu, więcej o tym fenomenie przeczytasz >tutaj<[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Guillaume Duchenne, dziadek mikroekspresji”

  1. A czy da się udawać prawdziwy uśmiech? Według mnie tak, nauczyłem się tego i przydaje się w wielu sytuacjach.
    Po prostu w głowie pomyślę coś co sprawi, że się uśmiechnę, mimo że sytuacja jest odwrotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *