Kłamstwo sms

Jak często kłamiemy w SMSach?

Głośny sygnał mojego telefonu o 2 w nocy, sms. Wyrwał mnie ze snu jak napaleni klienci na Crocsy z Lidla. Wygrałeś BMW, odpowiedz tylko na proste pytanie …… To już 4 w tym miesiącu, a mimo to nadal po zakupy chodzę pieszo, zamiast zajeżdżać drogę innym kierowcom nową X6 stając się bohaterem YouTuba. Może to właśnie Ci wszyscy uliczni wariaci wygrywają moje auta? Na niechciane smsy znalazłem jednak sposób pół roku temu.

Poznałem wtedy Irka, na jednym ze szkoleń. Okazał się uzależnionym od tego typu spędów, wypełnionych studentami i niespełnionymi sprzedawcami typu MLM. Irek sprawiał dziwne wrażenie lekko skrzywionego, ale prosił o pomoc, dlatego dałem mu mój numer, by odezwał się kiedyś. Odezwał się następnego dnia i przez kolejnych dwadzieścia dni bez przerwy byłem bombardowany smsami jak Warszawa podczas powstania Warszawskiego. Wtedy zapaliła mi się lampka, że coś tu nie gra. Jakiś czas później dowiedziałem się, że większość trenerów miało ten sam problem z Irkiem. Prośby nic nie dały, więc znalazłem aplikację anty spamową, która przydaje mi się na szkoleniowych freaków, byłe dziewczyny, które chcą mnie zabić oraz wszelkiej maści konkursy SMSowe. Win, win, win.

Kłamstwo przez sms jest trudne

Każde kłamstwo, które może zostać nagrane, zapisane czy odtworzone jest bardzo ryzykowne. Dlatego my jako urodzeni kłamcy i manipulatorzy unikamy tego typu wybiegów. SMSy okazują się dużo szczersze niż rozmowy face to face. Mimo, że takie rozmowy wiążą się z maskowaniem mowy ciała, to nie ryzykujemy złapaniem za rękę.

Jedni naukowcy twierdzą, że kłamiemy 8 razy dziennie inni, że dwa. Szukanie średniej w tak ogólnej sytuacji nie ma sensu, za to średnia kłamstwa przez SMSy może już być ciekawą wskazówką. Madeline Smith odkryła, że 11% wysłanych przez nas SMSów zawiera kłamstwo. Jednak pewien odsetek badanych kłamał w ponad 50% przypadków, co okazało się obserwacją potrzebującą dalszych badań.

Większość kłamstw, które serwujemy w naszych SMSach to tak zwane kłamstwa kelnera: „Już wychodzę” – gdy jesteśmy jeszcze w domu, „Za moment będzie” – gdy jeszcze nie zaczęliśmy tworzyć wymaganego raportu itp. Czyli są to dużo subtelniejsze kłamstwa, które bardzo trudno zweryfikować.

Podsumowanie

Jesteśmy kłamcami i regularnie kłamiemy przez nasze smartfony. Szczególnie na temat czasu czy sytuacji, w których obecnie się znajdujemy. W SMSach kłamiemy rzadziej i bardziej subtelnie niż podczas rozmowy telefonicznej, czy twarzą w twarz. Jeżeli chcemy by ktoś był bardziej prawdomówny, to zmuśmy go by napisał nam odpowiedź zamiast ją powiedział, to powinno podnieść wiarygodność.

[sc:formularz-dolny ]

DePaulo, B. M., Kashy, D. A., Kirkendol, S. E., Wyer, M. M., & Epstein, J. A. (1996).Lying in everyday life. Journal of Personality and Social Psychology, 70(5), 979–995.

Hancock, J., Thom-Santelli, J., & Ritchie, T. (2004). Deception and design: The impact of communication technology on lying behavior.Proceedings of CHI, 129–134.

Smith, M. E., Hancock, J. T., Reynolds, L., & Birnholtz, J. (2014). Everyday deception or a few prolific liars? The prevalence of lies in text messaging. Computers in Human Behavior, 41, 220–227.

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *