Jak kształt naszej twarzy wpływa na atrakcyjność?

Badania na temat komunikacji niewerbalnej udowadniają, że twarz może wiele powiedzieć na temat seksualnej atrakcyjności mężczyzn oraz kobiet. Nasze oblicze również potrafi przekazać informacje na temat tego czy można nam zaufać, czy mamy zadatki na przywódcę oraz jaki jest stan naszego zdrowia.

Przede wszystkim, jedna cecha jest związana z oceną naszej atrakcyjności i to bez wyjątku dla kobiet oraz mężczyzn. Chodzi tu o symetrie obu stron naszej twarzy. Czym mniejsza symetria twarzy tym mniejszy stopień atrakcyjności seksualnej (Możemy sprawdzić symetrię naszej twarzy prostym programem graficznym).[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Ocena symetrii twarzy naszych rozmówców jest nieświadoma. Najczęstszą hipotezą, powtarzaną w kręgach naukowych jest ta, mówiąca iż nasz umysł dekoduje brak symetrii jako potencjalnie słabszego partnera, ze względu na większą podatność na choroby oraz słabszą pulę genową.[/notify_box]

Innymi cechami związanymi z atrakcyjnością kobiet są kształty wskazujące na ich młody wiek, między innymi: większe oczy, usta oraz jędrna skóra. A to dlatego, że to dzięki nim mężczyźni kategoryzują kobiety jako młode, co za tym idzie bardzie płodne oraz gotowe na posiadanie potomstwa.

Dygresja autora: mówimy tu o naturalnych kształtach, nie napompowanych sztucznie ustach, w klinikach kosmetycznych, które wyglądają jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zatonięcia Tytanica, mające na celu utrzymać daną kobietę o dodatkowe 3 godziny na powierzchni wody.

Za to cechy atrakcyjne u mężczyzn z kobiecego punktu widzenia to przede wszystkim: szersza szczęka, mocniej zarysowane usta, szczególnie z kącikami skierowanymi ku górze, a także oczy znajdujące się w bliskiej odległości. Są to cechy komunikujące wiarygodność, atrakcyjność seksualną oraz siłę.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że atrakcyjne cechy mężczyzn związane z budową twarzy, występują zdecydowanie częściej u brązowookich? Więcej o tym fenomenie przeczytasz [tutaj] [/notify_box]

Mężczyźni oraz kobiety preferują cechy budowy ludzkiej twarzy zbliżone do średniej. Silne odchylenia od normy takie jak: ogromne nosy oraz małe oczy mogą być odbierane jako mniej atrakcyjne.

Interesującą ciekawostką są pojawiające się co jakiś czas badania, stwierdzające że budowa twarzy kandydatów w wyborach, jest gruntownie połączona z naszymi decyzjami wyborczymi. Rozpowszechniają wiedzę, że jesteśmy w stanie określić zwycięzcę wyborów, na podstawie tak trywialnego zadania, jakim jest przejrzenie zdjęć kandydatów. Jest to moim zdaniem duże uproszczenie, niemniej interesujące.

Tak na zakończenie, budowa naszej twarzy to tylko jeden z wielu elementów naszej atrakcyjności. Nie musimy od razu kierować się do kliniki estetycznej, by poprawiać symetrię naszego oblicza. Równie istotne dla naszej atrakcyjności może być: barwa naszego głosu, nacechowanie emocjonalne naszych słów, mowa ciała a nawet fryzura. 🙂

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *