skaner mózgu

Jak oszukać rezonans magnetyczny – wykrywanie kłamstwa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od kilkudziesięciu lat, po za klasycznym wariografem, wykorzystuje się obrazowanie mózgu, za pomocą rezonansu magnetycznego w celu wykrywania kłamstwa. Polega to na tym, że włożony w rezonans człowiek, jest skanowany, podczas interakcji polegającej na odpowiadaniu na serię pytań.

Wyobraź sobie sytuację, że masz osobę podejrzaną o morderstwo. Zbrodni dokonano specyficznym nożem do cięcia papieru. To bardzo przydatna wskazówka, bo tylko sprawca wie jak wyglądał nóż. Więc wkładamy go do skanera, zadajemy kontrolne pytania, by skalibrować urządzenie a następnie pokazujemy mu noże, a jego zadaniem jest naciskanie guzika który to nóż. Oczywiście dana osoba będzie się wypierała, że dokonała zbrodni, więc oznaczy wszystkie noże jako niewłaściwe. Jednak specyficzny nóź do tapet uruchamia zupełnie inne obszary w mózgu niż pozostałe. Tym samym wiemy, że podejrzany reaguje na ten specyficzny nóż. W kręgach naukowych mówi się o skuteczności skanera na poziomie 90%.

Jak oszukać skaner mózgu

Girgio Ganis postanowił sprawdzić popularne twierdzenie, że można oszukać każdy skaner i każde narzędzie służące do wykrywania kłamstwa, w tym rezonans magnetyczny. Okazało się, że z pomocą przychodzi mowa ciała. Jak się okazuje, by zaburzyć obraz całego badania wystarczy poruszyć małym palcem lewej ręki, środkowym prawej oraz lewą stopą i trzeba zrobić to bardzo niezauważalnie. Kiedy wykonamy takich ruch podczas kalibracji prawdy, każdą kolejną odpowiedź do której wykorzystamy ten ruch, będzie oznaczony etykietką – prawda. Taka sekwencja ruchów zagłuszy obraz, którego szukają naukowcy.

Ganis G, Rosenfeld JP, Meixner J, Kievit RA, and Schendan HE (2011). Lying in the scanner: Covert countermeasures disrupt deception detection by functional magnetic resonance imaging. NeuroImage, 55 (1), 312-9 PMID: 21111834

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *