Jak poznać, że ktoś kupuje fanów na facebooku?

Ostatnio pojawił się pseudo naukowy fanpage na temat mowy ciała, nie będę nawet wymieniał jego nazwy bo bzdury, które są tam wypisywane przekraczają granicę widzialnego wszechświata i zahaczają o inny wymiar. Autor tłumaczy swoje teorie tym, że „on je zauważył, a Wy nie macie umiejętności by je dojrzeć”, klasyczna bzdura którą posługują się trenerzy, którzy nie mają do poparcia swoich teorii żadnych argumentów. Ale dziś nie o tym.

Czy fani byli kupowani?

Pewnego dnia, po wejściu na wyżej wymieniony fanpage zobaczyłem skok o 800 fanów, z 300 do 1100. Mimo, że dla popularnych twórców typu Kuba Wojewódzki król TVNu, taki skok nie jest niczym nadzwyczajnym, to nowy fanpage tak się nie zachowuje, nawet w przypadku kampanii z dużym budżetem marketingowym. Dlatego kliknąłem w symbol ilości fanów by zobaczyć przyrost fanów oraz ich zaangażowanie. I co zobaczyłem:

false

Czy taki schemat oznacza zakup fanów?

W 90% tak, gdyż pozyskanie fanów poprzez kampanie, popularnych partnerów, czy przez wejście osoby popularnej do facebooka wiąże się z chociażby częściowym utrzymaniem uwagi nowych fanów. Tu mamy do czynienia z totalnym brakiem zaangażowania nowych lubiących profil. Poniżej schemat klasycznego fanpage, który naturalnie buduje widownie:

true

A co z pozostałymi 10%? Jakiś czas temu był popularny case Platformy Obywatelskiej, gdzie ktoś specjalnie kupował fanów do profilu z Istambułu, by im zaszkodzić wizerunkowo. Wtedy nie można mówić o tym, że to partia Donalda Tuska kupowała fanów. Zdarzają się takie przypadki, jednak są niesamowicie rzadkie.

Niestety owe kupno fanów na oficjalnym wykresie jesteśmy w stanie zauważyć tylko w ciągu około 30 dni od momentu kupna, potem dane nie będą już dla nas dostępne, liczy się spostrzegawczość.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *