Jak skutecznie łapać stopa – mowa ciała autostopowicza

W 2011 roku miałem to szczęście, że zjawiłem się w Warszawie w momencie największej awarii energetycznej na Dworcu Centralnym.  Setki osób oczekujących na swoje pociągi, kupujących bilety oraz pijących kawy w pobliskich barach, nagle wszystkich spowija nieprzebrana ciemność oraz cisza. Ciemność była lepka od strachu oraz pomruków niedowierzania. A był to okres w którym ilość ataków terrorystycznych rosła, a strach czaił się w każdym pozostawionym samotnie plecaku.

Po kilku minutach pojawiły się odległe światła strażackich latarek, były światełkiem w tunelu lepkiego strachu, który co raz mocniej dawał o sobie znać jeżąc włosy na rękach. Strażacy szybko wyprowadzili wszystkich pasażerów i tym samym skończyła się dość przerażająca przygoda na Dworcu Centralnym. 15 jednostek straży pożarnej uwinęło się z tym zadaniem raz dwa. Ten zbieg okoliczności sprawił, że wyjazd pociągiem z Warszawy był bardzo utrudniony, problem polegał na tym, że inne dworce zapełniły się tempem promocji karpi w Lidlu i dostanie jakiegokolwiek biletu do Gdańska graniczyło z cudem.

Postanowiliśmy wrócić autostopem do Gdańska. Kilkadziesiąt minut później staliśmy na dość ruchliwej drodze wylotowej z Warszawy. Na której na wszelkie sposoby staraliśmy się kogoś zatrzymać. Czas mijał a słońce delikatnie zachodziło za horyzont. Jak każdy zaprawiony autotopowicz mieliśmy świadomość, że po zmroku szanse na złapanie stopa spadają prawie do zera. Czas mijał ruch na drodze powoli się zmniejszał, a nasze przekonanie, że autostop to najlepsze rozwiązanie topniał jak poparcie dla PO po drugiej kadencji, pewnie musielibyśmy spędzić tą noc w pobliskim lesie gdyby nie ….

Najważniejsze wskazówki dla autostopowicza

Nasze zachowanie, ubiór oraz miejsce, w którym się znajdujemy może znacząco wpłynąć na nasz sukces w łapaniu stopa podczas naszych podróży. Postanowiłem zebrać kilka, które mogą okazać się przydatne.

  1. Stój w bezpiecznym, oświetlonym miejscu – najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, dlatego stanie za zakrętami, wąskich drogach bez pobocza oraz oświetlenia to istne samobójstwo. Dlatego wybierz takie miejsce, w którym poczujesz się bezpiecznie. Twój komfort automatycznie wpłynie na Twoje zachowanie oraz mowę ciała, co zwiększy Twoją szansę na złapanie transportu.
  2. Pokazuj wnętrza dłoni – kiedy kogoś widzimy to podświadomie zadajemy sobie jako pierwsze pytanie, czy ta osoba jest dla mnie zagrożeniem. Pokazywanie wnętrza dłoni sygnalizuje, że nie mam nic ukrytego w dłoniach co mogło by Cię skrzywdzić.
  3. Nawiązuj kontakt wzrokowy z kierowcami – autostop to budowanie błyskawicznych relacji z kierowcami, jedną z najważniejszych rad będzie próba łapania kontaktu wzrokowego z kierowcami, jak nie widzisz twarzy staraj się patrzyć dokładnie w miejsce kierowcy, to że Ty nie widzisz kierowcy nie oznacza, że on nie widzi Ciebie. Jak się okazuje, kontakt wzrokowy podnosi o 50% szansę na złapanie stopa. (Źródło: Social Psychology, Myers. p.503 Social Relations)
  4. Rozmawiaj z kierowcą – złapanie autostopu to połowa sukcesu, druga połowa to jak blisko celu zostaniemy podwiezieni. Najprostszym sposobem na wydłużenie podróży będzie nawiązanie relacji z kierowcą, do czego przyda nam się umiejętność konwersacji. Jeżeli chcesz rozwinąć tego typu umiejętność to zapraszam do mojego materiału wideo na ten temat – tutaj.
  5. Ubieraj się na jasno – jasny kolor ubrań przyciągnie do Ciebie uwagę na ruchliwej ulicy, ponadto jasne ubrania w przeciwieństwie do ciemnych, są uznawane za bardziej wiarygodne i bezpieczne. Staraj się by ubrania były czyste i schludne, pamiętaj by nie wyglądać jak bezdomny czy morderca z filmów sensacyjnych. Krótkie rękawy ponadto pokazują, że nic nie ukrywamy w rękawach co podnosi komfort kierowcy. Unikaj także czarnych ubrań, czapki oraz okularów przeciwsłonecznych.
  6. Znak na kartonie – karton z kierunkiem, do którego się udajemy może skutecznie podnieść naszą skuteczność. Pamiętaj aby opisać kierunek bardzo ogólnie, dzięki temu masz do dyspozycji większą pulę kierowców, zamiast pisać „Calais” (miasto w północnej Francji) lepiej napisać „Na północ”. Pamiętaj by Twój znak był czytelny oraz zrozumiały dla kierowców. Np. we Francji pisz po francusku zamiast po angielsku.
  7. Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo! – Pamiętaj, że Twoje zdrowie oraz życie to bardzo krucha sprawa. Jeżeli Twoje przeczucie mówi Ci – nie wsiadaj do tego samochodu, to lepiej tak zrób. Twoja intuicja może Ci czasem dopomóc, ponadto pamiętaj by mieć przy sobie kubotan czy gaz pieprzowy. Wybieraj bezpieczne, oświetlone miejsca.

…… i pewnie zostalibyśmy w tym lesie przykryci szyszkami i budzeni przez miejscowe dziki gdyby nie rozlatujący się VW Transporter. Zatrzymał się kilkanaście metrów dalej (na początku myśleliśmy, że się po prostu popsuł) i jak się okazało jechał do Gdańska. Żeby było zabawniej był to jakiś lider grupy świadków Jehowy, który starał się z nami rozmawiać o bogu i zapraszał na na swoje spotkania więc było bardzo wesoło. Dotarliśmy do domu po ładnych paru godzinach, cali i zdrowi, a tym czasem Dworzec Centralny nadal spowijały ciemności Mordoru.

P.S. Zapraszam Was do dodawania Waszych wskazówek pod tym wpisem, czym więcej ich się tu zbierze tym lepiej dla przyszłych autostopowiczów.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

3 myśli w temacie “Jak skutecznie łapać stopa – mowa ciała autostopowicza”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *