mowa ciała dzieci

Jak uchronić dziecko przed znęcaniem się w szkole?

Nowy rok szkolny był wyzwaniem dla każdego z nas. Nowi znajomi, inni nauczyciele, zupełnie nowe miejsce. Gro niewiadomych. Pamiętam siebie, i moje zdenerwowanie każdym nowym rokiem szkolnym. Bo to czego się obawiamy to nieznane. Sondujemy w naszej głowie czy nasze wyobrażenie pokryje się z rzeczywistością, czy jednak sromotnie się rozczarujemy.

Każde dziecko ma inny charakter, jedno będzie pewne siebie i będzie przewodzić rówieśnikami, inne znajdzie kilku bliskich przyjaciół, z którymi zbuduje głębokie relacje, a jeszcze inne będzie małym terrorystą (nazwijmy go małym T), który prześladuje najsłabszych rówieśników. Każde z tych zachowań, jest efektem modelowania otoczenia, rodziców, rodzeństwa, rówieśników oraz bohaterów kreskówek.

Jak chronić nasze dziecko przed znęcaniem się w szkole?

Najpierw warto zrozumieć kogo małe obiekty T wybierają na swoje ofiary. Wybierają przede wszystkim jednostki słabsze, często samotne oraz mało pewne siebie. Wielkość fizyczna nie ma tu wielkiego znaczenia, wiele razy byłem świadkiem, gdy to największe dziecko w klasie, z nadwagą było ofiarą przemocy w szkole ze strony tych najmniejszych. Oczywiście do czasu, aż zdało sobie sprawę ze swojej siły.

Jeżeli znamy filtr przez jaki obiekty T wybierają swoje ofiary, to jak temu zaradzić? To dość proste, szczególnie ze strony mowy ciała. Warto nauczyć dzieci prawidłowego poruszania się. Pozwoli to wywrzeć wrażenie na nowych kolegach i koleżankach oraz wpłynąć korzystnie na relacje z otoczeniem. Warto uzmysłowić dzieciom, że mowa ciała ma istotne znaczenie, a możemy do tego wykorzystać tysiące metafor z bajek, które ogląda dziecko, jest tam wielu bohaterów, którzy przekazują niewerbalny komunikat pewności siebie. Oto elementy, o których warto pamiętać:

1. Pamiętaj, że zachowanie pozy pewności siebie, po za komunikatem do grupy, pozwoli dziecku emocjonalnie poczuć się pewnie, za pomocą sprzężenia zwrotnego naszej mowy ciała z emocjami.

2. Dzieci powinny pewnie siadać przy ławce i zajmować odpowiednią ilość miejsca w opozycji do chowania się za nią. Dodatkową korzyścią będzie pozytywna ocena przez nauczyciela.

3. Dzieci powinny pamiętać o postawie otwartej, czyli zachować kontakt wzrokowy, postawę stabilną z oparciem nóg o ziemie oraz i to przede wszystkim uśmiech na twarzy.

Spójrz na zdjęcie poniżej, nasz bohater emanuje pewnością siebie oraz dumą niczym reaktor w Fukushimie. Rozluźnione mięśnie mimo ciężaru, pół przymknięte powieki, uśmiech, który stara się opanować. Zobacz dziewczynkę w tle, jak reaguje! To kwintesencja pewności siebie i do takiego obrazka warto dążyć.

przyklad-pewnego-siebie-dziecka

P.S. Jeżeli nadopiekuńcza mama będzie się stresowała pierwszym dniem w szkole swojej pociechy, to dziecko to odczuje i przejmie lęk. Za to jeżeli mama znając potęgę emocji okaże spokój, będzie to miało korzystny wpływ na jej dziecko.

P.P.S. Najlepszą lekcją mowy ciała dla naszych dzieci jest modelowanie rodziców. Jeżeli my będziemy pewni w różnych sytuacjach to i nasze dziecko też takie będzie, modelując swoich rodziców.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours