Jak włamać się do umysłu terrorysty

2003 rok, w małej miejscowości w centralnej Polsce, ląduje niewielki samolot, pas lotniska spowija światło kilku reflektorów, w powietrzu da się wyczuć cierpką aurę tajemniczości. Samolot łagodnie ląduje na pasie startowym, z cichym sykiem otwierają się drzwi, które skrywają schody ułatwiające pasażerom wysiadanie z samolotu. Z wnętrza wysiada kilku postawnych mężczyzn, mocnym uściskiem dłoni oraz amerykańskim pozdrowieniem witają się z Polskimi funkcjonariuszami.

Za nimi wysiada dwóch podobnych mężczyzn a między nimi jeden niższy, skuty kajdankami na nogach oraz nadgarstkach w pomarańczowym kombinezonie oraz w zasłaniającej oczy czarnej opasce. Szybko skierowali się do samochodów, które miały ich zawieźć do ośrodka przesłuchań, znajdującego się kilkanaście minut drogi od lotniska.

Uwaga, niżej zaprezentowane techniki są jedynie demonstracją możliwości. Zanim zechcesz je wykorzystać, zdobądź całkowitą wiedzę np. na specjalistycznym szkoleniu. Konsekwencje wykorzystywania ich przez niedoświadczone osoby, może być bardzo szkodliwe dla przesłuchiwanego.

Techniki Buckley’a

 

Techniki Buckleya opierają się w głównej mierze na psychomanipulacji. W jej przypadku cel uświęca środki. Jest stricte ofensywnym zestawem umiejętności. Techniki te wykorzystuje CIA, Mosad, FSB oraz komórki wywiadu wielu innych krajów. Można je śmiało ocenić, jako nieetyczne. Co ciekawe część banków oraz firm windykacyjnych jest szkolona z wykorzystania tych narzędzi. Przed Tobą specjalnie okrojona lista 12 z nich, 12 apostołów wprowadzających Cię w arkana prawdy 😉 .

1. Konfrontacja

Mężczyzna w pomarańczowym uniformie, (uniform ma na celu odarcie go z całej indywidualności oraz ma być symbolem ingerencji w osobowość, absolutnej władzy nad człowiekiem) został posadzony na zimnym metalowym krześle na środku specjalnie przygotowanego pokoju. Pokój przesłuchań jest wyposażony w szereg kamer, posiada bardzo dobry system klimatyzacji oraz ograniczoną powierzchnię by potęgować uczucie zamknięcia, ograniczenia. Opaska zostaje mu zdjęta z oczu, zapada kilku minutowa cisza, naprzeciwko niego siada lekko nieogolony agent o ciemnej karnacji wyglądem przypomina bardziej Irańczyka niż Amerykanina.

Należysz do międzynarodowej organizacji terrorystycznej, która planowała zamach na amerykańską ambasadę, w której miało zginąć kilkadziesiąt niewinnych osób w tym kobiet z dziećmi. Powiedział ze spokojem i stanowczością. Nastąpiła kilku minutowa chwila ciszy, po której amerykański agent powtórzył zdanie.

Należysz do międzynarodowej organizacji terrorystycznej, która planowała zamach na amerykańską ambasadę, w której miało zginąć kilkadziesiąt niewinnych osób w tym kobiet z dziećmi. Teraz następuje cisza, jest tu miejsce zostawione dla przesłuchiwanego, to od jego reakcji po tym zdarzeniu zależy dalsza część przesłuchania.

(to zachowanie przesłuchiwanego determinuje kolejne kroki przesłuchania)

2. Polaryzacja

W przypadku gdyby nasz przesłuchany zdecydował się by już w tym momencie:

– Tłumaczyć dlaczego tak się stało
– Płakać
– Zacząć opowiadać jak do tego doszło
– Inna pozytywna reakcja

Wtedy nasz amerykański kolega będzie starał się umniejszać winę przesłuchiwanego, by wydobyć z niego maksymalną ilość informacji, w przeciwnym wypadku poczucie winy zamknie usta potencjalnemu zamachowcowi.

W sytuacji gdyby reakcja była odwrotna:

– Negacja
– Brak reakcji
– Agresja, zlość
– Inna negatywna reakcja

Wtedy do przesłuchania przystępuje „zły policjant”, który wyolbrzymia skalę odpowiedzialność jednostki. – Dobrze wiedziałeś co robisz, sam planowałeś ten atak tak by zabić jak najwięcej osób, czy wiesz, że gdybyś taką bombę zdetonował w swojej ojczyźnie czekała by Cię kara śmierci? A co gdyby tam akurat była Twoja matka? Zastanawiasz się, co z nią stanie, gdy zostaniesz skazany za terroryzm? Czy zdajesz sobie sprawę, że milcząc pogarszasz z każdą chwilą swoją sytuacje?

 3. Back door

Pozorny wybór, dajemy przesłuchiwanemu możliwość wyjścia z tej tragicznej sytuacji. Tą sentencje wypowiada negocjator, który jest maksymalnie dopasowany wyglądem, energią oraz mową ciała do przesłuchiwanego.

Opowiesz nam na początek o człowieku, który Cię zwerbował, czy od razu przejdziemy do tego, kto zaplanował cały atak.

4. Ostrzał

Personalny atak na przekonania oraz wypowiedzi podejrzanego. Ma na celu podważenie oraz zmuszenie do refleksji, osłabienie kilku przekonań pozwala zgeneralizować efekt „nie masz racji” na wiele innych kwestii.

Mówisz, że jesteś muzułmaninem a chcesz zabijać bliźnich? Jesteś kłamcą! Mówisz, że nic nie zrobiłeś, a mam tu przez Ciebie podpisany list do Twojej matki, z którą się żegnasz na zawsze! Wszystkich tak okłamujesz? Ojca, siostry, brata? Okłamujesz swojego Boga? Okłamujesz siebie, że to jest dobre! Mógłbyś stąd wyjść zostać lekarzem, bibliotekarzem, sprzedawcą, ale Ty wolisz kłamać! Kto Cię tego nauczył, przyjaciele?

5. Sytuacja bez wyjścia

Danie do zrozumienia naszemu pacjentowi, że jedynym wyjściem jest się podporządkować, że i tak się złamie, więc nie ma po co cierpieć. Warto dać takiej osobie informacje, że inni już i tak go wydali, dlatego nie ma co ich kryć, gdy zrozumie, że został zdradzony, dużo szybciej się złamie.

Mamy już zeznania wszystkich Twoich Przyjaciół. Tylko czy zdrajcy nadal są przyjaciółmi? Chcesz poświęcić za nich życie, mimo, że oni mieli Twoje gdzieś? Jak tylko zaproponowaliśmy im nowe lepsze życie dla Ich rodzin, długo się nie zastanawiali. Dla Ciebie mamy taką samą ofertę. To jedyne wyjście, wiesz, że jesteś gdzieś na wschodzie Europy? Tutaj nikt by Cię nigdy nie znalazł. Oni tu nawet nie wiedzą gdzie jest Iran czy Pakistan. Pamiętaj, że tutaj jesteś tylko w naszych rękach.

6. Jedyny ratunek

W tym przypadku dajemy do zrozumienia, że przyznanie się do wszystkiego, wyjawienie tajemnic przyniesie dużą ulgę. W tym momencie proponuje się kawę lub jedzenie, by jeszcze mocniej połączyć odczucie ulgi z wyjawieniem tajemnic.

– To wszystko może się skończyć w kilka minut, wszystko leży w Twoich rękach. Pomyśl, że jeszcze jutro możesz być powrotem w domu, ujrzeć rodzinę, dzieci, przyjaciół. Będziesz mógł zacząć wszystko od nowa. Będziesz mógł znów poczuć smak Twoich ulubionych potraw, ujrzeć uśmiech na twarzach najbliższych, usłyszeć śpiew ptaków i głos rodzinnego miasta…. Jesteś głodny? Kawa na pewno dobrze Ci zrobi. Osobiście uważam, że ten moment jest bardzo, bardzo mocny. Dużo silniej działa niż przemoc.

7. Fałszywe karty

Spreparowanie dowodów winy i przedstawienie Ich przesłuchiwanemu.

Słuchaj nasz satelita szpiegowski sfotografował Cię w wielu miejscach, także w tym gdzie planowaliście zamach, mamy zdjęcia, nagrania rozmów telefonicznych, namiary GPS. Jak sądzisz jak Cię złapaliśmy? Jeden z Twoich ludzi o wszystkim nam donosił, to tak naprawdę nasz człowiek. Potwierdzisz tylko jego wersje. Albo będziesz z nam współpracował albo zakończymy tą farsę, czas gra na Twoją niekorzyść.

8. Cicha motywacja

Gdy podczas kalibracji dostrzeżemy rysy na emocjonalnym pancerzu naszego bohatera, kiedy nabiera powietrza jakby chciał coś powiedzieć, delikatnie go wspieramy, potakując głową, delikatnie ja przechylając na bok. Wspierająca mowa ciała oraz wydawanie monosylab wzmacniających postawę.

– yhym?…. No dalej.

9. Test wiarygodności

Gdy nasz terrorysta już się złamie i zaczyna nam przekazywać informacje musimy być pewni, że są autentyczne. Do tego celu wystarczy zmienić treść jego wypowiedzi o szczegół i ją powtórzyć, jeżeli nie sprostuje jej, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że preparuje informacje by zyskać na czasie.

Podejrzany – wtedy wsiedliśmy do czerwonego wana i pojechaliśmy, na stację by zrobić plan ewakuacyjny spod ambasady. Wtedy rozdzieliliśmy się, ja poszedłem w kierunku kolumn i kiosków, kupiłem gazetę by wyglądać naturalniej, sporządziliśmy plan na kartce, który omawialiśmy całą noc.

Prowadzący –czyli czy dobrze rozumiem, wsiedliście wszyscy do wana, omawiając plan pojechaliście na stację sprawdzić, czy wszystko się zgadza, a Ty stałeś w mało widocznym miejscu i miałeś najmniejszy udział w jego konstruowaniu zakryty gazetą, którą wcześniej kupiłeś?

10. Punkt wrażliwości

Wyszukujemy słabość jednostki, będą to głównie elementy związane z istotnymi przekonaniami. Dobrze jest również wychwycić kłamstwo i trzymać się go, by podważać wiarygodność. Obiekt by udowodnić, że mówi racje będzie musiał zdradzać dużo ważniejsze informacje.

11. Punktowanie

Bezpośrednie wyłapywanie oznak fałszu i informowanie o nich przesłuchanego. Daje to wrażenie, że nic nie ukryje się przed przesłuchującym, że ma przewagę. Następnie można zgeneralizować każdą oznakę, jako sygnał kłamstwa wyprowadzając z równowagi przesłuchiwanego.

– znów łapiesz się za nos, znowu chcesz mnie okłamać!

12. Cisza

Po dłuższych tyradach, wypowiedziach, trzeba koniecznie zastosować pauzę. Milczenie wpływa bardzo korzystnie na proces wyławiania informacji. W dyskusji milczenie naszego partnera oznacza czas na naszą wypowiedź. Jest to jeden z wielu atawizmów społecznych. Mówi się, że cisza jest krępująca i dla wielu ludzi jest rzeczywiście.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours