Jak wyglądać na bardziej godnego zaufania oraz kompetentnego?

Wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, randkę czy kupujesz samochód od handlarza Janusza, w tych wszystkich sytuacjach przydało by się wyglądać na bardziej godnego zaufania oraz kompetentnego. Spójrzmy na to co psychologowie z New York University okryli na ten temat.

Badanie które pojawiło się na łamach Personality and Social Psychology Bulletin, SAGE, pokazuje, że zarówno wizerunek osoby godnej zaufania jak i kompetentnej zależy w dużej mierze od wyglądu naszej twarzy oraz ekspresji mimicznej. Naukowcy doszli do wniosku, że wizerunek osoby godnej zaufania zależy od dynamicznych wskazówek, za to kompetencje oceniamy na podstawie wskazówek statycznych, czyli kształtu naszej głowy. Czyli w skrócie, łatwo wywołać efekt zaufania u innych, za to dużo trudniej jest zmienić nasze oblicze tak abyśmy wydawali się na bardziej kompetentnych.

Jak wywoływać zaufanie?

twarz zaufanie

A więc cały proces jest dość prosty. Wystarczy abyśmy się uśmiechali oraz unosili lekko łuki brwiowe, chodzi oczywiście nie o maskę, która trwa niczym sparaliżowana botoksem twarz, ale krótkie mignięcia, szczególnie istotne podczas powitania i pierwszego kontaktu. Jednocześnie warto pamiętać, że ekspresje zbliżone do złości (więcej o ekspresjach mimicznych przeczytasz tutaj), takie jak opuszczanie brwi, czy lekkie pochylanie głowy (patrzenie z byka), odbiera naszemu obliczu efekt zaufania, a nasi odbiorcy są wobec nas mniej ufni.

Jak wywołać poczucie osoby kompetentnej?

twarz komeptentna

Tutaj problem jest trochę szerszy, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wyobraź sobie swoją twarz okazuje się, że odległość pomiędzy kośćmi policzkowymi będzie tu miała kluczowe znaczenie. Im większa przestrzeń tym osoba zdaje się dla nas bardziej kompetentna. Jednakże moja wyobraźnia podpowiada mi, że za pomocą dobrze dobranych okularów czy fryzury, można manipulować tym elementem również.

Gdzie to może być użyteczne?

Oczywiście możemy to wykorzystywać podczas klasycznych spotkań, ale co powiecie na wyposażanie Waszych profili na LinkedIn, Facebook itp. w zdjęcia posiadające te cechy? Oczywiście nie polecam modyfikować swojej twarzy za pomocą Photoshopa, ale autentyczny uśmiech i uniesione brwi mogą okazać się bardzo użytecznie,  szczególnie, że wielu rekruterów czy potencjalnych partnerów biznesowych będzie nas sprawdzało w sieci.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Jedna myśl w temacie “Jak wyglądać na bardziej godnego zaufania oraz kompetentnego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *