Jak wyglądałby świat pozbawiony gniewu?

Wyobraźmy sobie, że za pomocą czerwonego guzika Bóg wszechmogący pozbawia swoje owieczki na ziemi emocji gniewu. Zyskalibyśmy dzięki temu kilka lat więcej bez wojen i kilka policyjnych statystyk było by niższych. Ale czy zyski zrekompensowałyby straty?

Straty z pozbawienia ludzkości gniewu

france-63022_640

Jeżeli spojrzymy na najbliższą historię to bez gniewu Ukraina, nadal była by we władaniu Oligarchów. Solidarność nie miałaby ochotę wychodzić na ulicę, a internauci nie mieli by motywacji aby dawać feedbacku blogerom, by Ci tworzyli jeszcze lepsze treści.

Gniew jest emocją motywacji, która wypełniając nasze mięśnie krwią, uruchamiającą pokłady kortyzolu sprawia, że przygotowujemy się do działania. Jest ważna dokładnie tak samo jak każda inna emocja.

Idąc dalej w przeszłość nie mielibyśmy Bostońskiego picia herbaty, powstań na naszych ziemiach, kobiety nie miały by prawa głosu i nadal mieszkalibyśmy w przeciekających szałasach, tworząc społeczności, które nie były by w stanie obronić się przed drapieżnikami wyposażonymi w pełną paletę emocjonalną.

Podsumowując, gniew to działanie, działanie to postęp, mimo że nie kiedy może prowadzić do konfliktów. Wszystkie idee i szkoły, które postujlują, by pozbywać się gniewu są sprzeczne z naturą człowieka

Jak radzić sobie z wybuchami gniewu?

Wybuchy gniewu są jednak dość niekontrolowanym stanem emocjonalnym, dlatego najlepiej go przeczekać. Jednakże nie w każdym przypadku może to okazać się łatwe. Rekomenduje wtedy metodę doktora Redforda B Williamsa z Duke University. Jest to bardzo znany psycholog oraz neurobiolog. Jego metoda opiera się na zadawaniu sobie pytań.

Gdy czujesz, że przytłacza Cię gniew, zadaj sobie w tej samej kolejności te pytania:

  1. Czy ta sytuacja jest dla Ciebie ważna?
  2. Czy Twoja reakcja jest odpowiednia do tej sytuacji?
  3. Czy Twoja reakcja może ulec zmianie?
  4. Czy to jest warte tego, byś tak na to reagował?

Jeżeli odpowiesz NIE, na jakiekolwiek z tych pytań, wtedy warto zastanowić się nad swoimi reakcjami by je zrozumieć i poznać ich źródło. ALE jeżeli odpowiesz na wszystkie pytania TAK, to pozwól emocjom działać :), emocja gniewu jest jak proch strzelniczy, wybucha mocno, ale bardzo szybko się wypala.

[sc:formularz-dolny ]

Na podstawie: Talk Nerdy To Me – Why Anger Just May Be A Good Thing

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours