bar mowa ciała

Jak wykorzystać mowę ciała, by nas szybko obsłużono w barze?

Minął kolejny weekend, w którym Polacy tłumnie odwiedzili pobliskie puby oraz kluby, wydawać by się mogło, że ma to cel wyłącznie społeczno-rozrywkowy. Gdy my jedynie bawimy się, spożywając złociste trunki, okazuje się, że w tym samym czasie Niemcy, w podobnych okolicznościach prowadzą badania, w tym takie, które mają odpowiedzieć na najważniejsze pytanie naszego (weekendowego) życia. Czyli jak szybko zostać obsłużonym w zatłoczonym barze? Okazuje się, że mowa ciała będzie kluczowa w tym aspekcie.

Grupa niemieckich naukowców z Bielefeld University w Niemczech, fanów barowego życia, postanowila przyjrzeć się zachowaniom ludzi zamawiających trunki. Dzięki temu określili zachowania mające na celu zwiększenie naszych szans na szybką obsługę oraz takich, które nasze szanse obniżają.

Najskuteczniejszą techniką okazało się, uwaga – stanięcie bezpośrednio prosto w stosunku do baru oraz nawiązywanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego z barmanem. Ci, którzy do tej pory stali bokiem do baru i rozmawiali z przyjaciółmi mogą rozumieć powód ich długiego oczekiwania na barmana. A wszystko to dzięki Niemieckim naukowcom.

zachowanie przy barze

Ponadto odkryto, że obserwowanie menu oraz machanie pieniędzmi na barmana może odnieść odwrotny skutek do zamierzonego. Po zakończonym eksperymencie nasz zespół naukowy, postanowił wyposażyć jeden z barów w barmana robota, potrafiącego identyfikować zainteresowanych zakupem klientów, na podstawie mowy ciała.

Dr Sebastian Loth, autor eksperymentu oraz psycholog na Uniwersytecie Bielefield powiedział: „Istotne są dwa sygnały, które wystarczają do identyfikacji osób zainteresowanych dokonaniem zakupu oraz charakteryzujących się brakiem takiego zainteresowania. Po pierwsze, klient musi zająć pozycję równoległą i bliską w stosunku do baru, a po drugie musi spoglądać w kierunku barmana. Jeżeli jeden z tych sygnałów nie był obecny, to uczestnicy biorący udział w badaniu określali ich jako nie zainteresowanych zakupem. Co potwierdzało nasze przypuszczenia jakoby oba te sygnały były konieczne.

Badanie zostało opublikowane w Frontiers in Psychology, w eksperymencie badano 105 prób zamówienia drinka, w nocnych klubach Bielefield, Herford oraz w Szkockim Edinburgh. Dzięki temu odkryto najskuteczniejszą taktykę, której skuteczność oceniono na 95%, co ciekawe tylko 1% klientów, patrzących na menu odniósł pożądany skutek.

Niestety naukowcy nie informują nas jak często nie udawało im się otrzymywać drinka poniżej 35 sekund po zastosowaniu ich „rewolucyjnej” strategii barowej. Dlatego koniecznie trzeba ją wypróbować!

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *