mikroekspresja kłamstwo

Jak wykrywać kłamstwo za pomocą mikroekspresji?

Niestety nie ma jednej emocji, która pozwala na wykrycie kłamstwa, jednej ekspresji mimicznej, po której krzyczysz – bingo! Kłamca! Taki stan rzeczy ma też swoje plusy, bo gdyby to było takie proste, każdy kłamca wiedziałby co musi zrobić, by uznano go za wiarygodnego. A może jest taki gest ale naukowcy wraz CIA nie chcą go ujawniać bo …. ;). Tymczasem mam dla Ciebie 3 proste wskazówki, które idą w parze ze znajomością mikroekspresji i pomagają wykrywać kłamstwo. Jest to związane z porównywaniem mowy ciała, ze słowami które wypowiada obiekt naszej obserwacji. Jest wiele możliwości, ja jednak chcę Ci tu pokazać 3 proste, wskazówki związane z mową ciała pod kątem wykrywania kłamstwa.

1. Zwróć uwagę na pierwszą reakcje

Gdy zadasz ważne pytanie, spójrz na twarz i obserwuj pierwsze reakcje mimiczne. Obserwuj ten moment, który poprzedza odpowiedź na Twoje pytanie. Ta reakcja będzie najszczersza bo nie przygotowana. Najlepiej gdy będzie ona zaskoczeniem dla danej osoby. Gdy zadajesz pytanie, Twój rozmówca musi je najpierw odszyfrować, przed procesem prowadzącym do uporządkowanie i wybrania odpowiedniej odpowiedzi. Ten pierwszy moment wydaje się być kluczowy.

2. Zmień temat

Gdy podejrzewasz, że ktoś kłamie, zmień temat. Gdy zobaczysz, że osoba reaguje lepiej, bardziej entuzjastycznie, podtrzymuje nowy temat, będzie to oznaczało, że poprzedni tematu mu nie leży. Gdy zaobserwujesz pozytywną zmianę, powróć do tematu, i zobacz czy jego ciało wykazuje zdenerwowanie, jeżeli tak to masz istotną poszlakę, że to może być kłamstwo.

3. Udawane ekspresje mimiczne są asymetryczne

Wynika to z faktu, że mikroekspresje są efektem działania autonomicznego układu nerwowego (AUN), który nimi zawiaduje. Jednak gdy chcemy założyć maskę, fałszywej ekspresji, nasza twarz często przybiera niesymetryczną postać emocji. Ponadto, emocjom udawanym brakuje płynności i często zostają odrobinę za długo na twarzy aktora, wygląda to tak jakby dana osoba się upewniała, że obserwator ją dostrzegł, dlatego też będzie się rozgrywała na pierwszym planie, tak by było łatwo ją zobaczyć, w przeciwieństwie do autentycznych ekspresji mimicznych.

Owe techniki zostały zainspirowane świetną książką autorstwa Patryka i Kasi Wezowskich http://www.microexpressionsbook.com/, którą serdecznie polecam.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Jak wykrywać kłamstwo za pomocą mikroekspresji?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *