Różnicujący wpływ płci na kłamstwo

Różnimy się budową naszych ciał, gestami, sposobem rozwiązywania problemów, a także reakcją na emocje. To dzięki emocjom mężczyźni i kobiety kłamią inaczej. W ciągu życia pudrujemy rzeczywistość kilkadziesiąt tysięcy razy. Mężczyźni kłamią średnio 5 razy dziennie za to kobiety tylko 3 razy. Czym właściwie się różnimy?

Jak dotrwasz do końca tego wpisu zdradzę Ci najlepszą strategię, dzięki której nikt nigdy nie odkryje, że kłamiesz.

Mężczyźni

Mężczyźni są zdecydowanie gorszymi kłamcami od kobiet. Od tysięcy lat mężczyźni skupiali się na rozwoju mięśni, by uciekać przed tygrysami szablozębnymi oraz sprytu, by upolować wile razy większego od siebie mamuta, wpędzając go w pułapkę. Jesteśmy genetycznie uwarunkowani do działania oraz podejmowania szybkich decyzji. Niestety kłamstwo nie jest naszą domeną Panowie.

W kłamstwie jesteśmy prostolinijni, największym wynalazkiem w męskim arsenale, w przypadku odkrycia kłamstwa jest proste zaprzeczenie. – Czy to Ty zgubiłeś te dokumenty? – Nie. Wbrew pozorom, jest to całkiem dobra taktyka. Jeżeli jesteśmy pewni siebie oraz potrafimy utrzymać kontakt wzrokowy, nasze krótkie zaprzeczenie może wyjść bardzo autentycznie, wprowadzając „detektywa” w niepewność.

Kolejną często używaną męską strategią, jest zogniskowanie problemu na kimś innym lub zorganizowanie wymówki. Innymi słowy unikanie odpowiedzialności. Wygląda to mniej więcej tak:

– Czy to Ty ukradłeś moje kanapki? – Nie, za to widziałem, że Kasia wychodziła ostatnia z kuchni. Poza tym byłem na spotkaniu z prezesem.

To jedna z najsłabszych taktyk. Na dopełnienie męskiej ułomności w kwestii kłamstwa, muszę wspomnieć o mowie ciała, większość osobników płci męskiej, nie potrafi kontrolować mowy ciała w tak „ekstremalnej” sytuacji. Dlatego, drogie Panie nie macie się, czego obawiać, wasz ukochany, po prostu ewolucyjnie jest przystosowany do mówienia prawdy. A kłamstwo dla nas to wyższa szkoła jazdy. Dlatego przygotowałem dla Nas coś specjalnego na koniec.

Kobiety

Gdy mężczyźni uganiali się, za chickenburgerami biegającymi na nogach, kobiety rozwijały umiejętności socjalne oraz wychowywały dzieci. Większość ich czasu polegało na odgadywaniu myśli dzieci jeszcze zanim zaczęły się komunikować. Tysiące lat sprawiły, że budowa ich mózgu poszła w kierunku emocji oraz budowaniu socjalnych więzi, dzięki czemu wyprzedzają o lata świetlne mężczyzn w sztuce „pudrowania rzeczywistości”. Kobiety przede wszystkim, będą subtelnie zmieniały temat. Tak, by zaangażować rozmówcę w inny ważny temat. Dokładniej opisałem proces rozbrajania tej strategii [tutaj]. Kobiety będą używały wdzięku oraz uroku, by zmylić mężczyznę. Dystrakcje seksualne bardzo silnie działają na mężczyzn. Podsumowując, kobiety działają dużo subtelniej oraz z wyczuciem, ich zachowanie będzie zmieniało się dynamicznie w zależności od „przeciwnika”, który stanie im na drodze. Wynika to z ich ewolucyjnej roli, jako socjalnego psychologa.

Genialna technika ukrywania kłamstwa

Uwaga, ta informacja jest warta fortunę. W sytuacji, gdy ktoś podejrzewa Cię o kłamstwo lub fałsz ta technika, może uratować Ci skórę. Ta technika polega na uwaga …… wyjawieniu prawdy. Teraz zapewne się zastanawiasz, co ja wygaduje?! Już tłumaczę, na przykładzie dalekiego znajomego.

Krzysiek kochał kobiety, co prawda na swój własny sposób. Uwodzenie nie sprawiało mu problemu i był pasjonatem w żonglowaniu związkami. Potrafił mieć kilka dziewczyn na raz. Jak on to mówił dawało mu to impuls do życia i największą adrenalinę. Gdy pewnego dnia uprawiał seks z jedną ze swoich dziewczyn, w formie niespodzianki postanowiła odwiedzić go druga. Akurat złożyło się tak, że kilka minut po wyjściu pierwszej zapukała do drzwi ta druga. Krzysiek otworzył w samych spodniach bez koszulki. Mieszkanie wyglądało jak po przejściu tornada. Gdy dziewczyna zapytała Krzyśka – Co tu się działo?

Krzysiek od razu odpowiedział, wyposażony w swój rozbrajający szelmowski uśmiech – Właśnie uprawiałem seks z taką blondynką, musiała wyskakiwać oknem jak pukałaś. W taką szczerość nikt by mu nie uwierzył, jednocześnie Krzysiek po wyjawieniu prawdy obrócił wszystko w świetny dowcip.

Podsumowując, technika na uniknięcie wpadki to: wyjawienie prawdy a następnie delikatne obrócenie tego w żart. Podkreślam delikatne, bo ma wyjść autentycznie.

Ciao

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

3 myśli w temacie “Różnicujący wpływ płci na kłamstwo”

 1. Witaj, powiem szczerze, że przeczytałam ten post z ogromnym zainteresowaniem.
  Naprawdę dobrze się to czyta 😉 Podoba mi się
  to. Może zabrzmi to śmiesznie, ale tak trzymaj , bo efekty są super!

  Przy okazji zaczęłam też przeglądać wcześniejsze wpisy z „Jaki ma wpływ płeć na kłamstwo?”.
  Pozdrówki

 2. Daleki znajomy musi pamiętać o jednym. Dobry manipulant przyciąga zazwyczaj jeszcze lepszego manipulanta. Tak działa nasza podświadomość. zwabia nas do podobnych sobie. Człowiek inteligentny z zasady ma dobrze rozwinięte zdolności manipulacyjne pytanie czy chce je wykorzystywać, uczyć się jak to robić i wkręcać w jeszcze większą spiralę manipulacji. Przy domieszce ambicji będzie szukał coraz to lepszych manipulantów. I będzie się nimi otaczał, z nimi mierzył. Właściwie tylko po to by mógł finalnie ponieść porażkę. 🙂

  Mam nadzieję, ze ten artykuł przeczytali ludzie na tyle głupi by się tym zajarać ( jak ktoś się tym zajara, najprawdopodobniej nic nie wie o manipulacji i raczej nobla w tej dziedzinie nie dostanie) albo na tyle mądry by po prostu powiedzieć wybieram inną drogę.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *