Już niebawem zobaczysz swoje oblicze z przyszłości

Naukowcy z University of Washington opracowali nową metodę postarzania zdjęć. Dotychczasowe internetowe postarzacze były raczej zabawkami. Teraz jesteśmy dużo bliżej rzetelnego przewidywania jak będziemy wyglądać za 10, 20, 30 czy 50 lat, a to wszystko dzięki trójce naukowców: Ira Kemelmacher-Shlizerman, Supasorn Suwajanakorn, Steven M. Seitz.

Jak powstał idealny postarzacz zdjęć?

Nasz wcześniej wymieniony zespół zebrał ponad 40.000 zdjęć, ludzi z różnych części świata, od noworodków aż po 80 latków. Dzięki temu szukali wzorców zmian na naszych twarzach, które można by potem wykorzystać w oprogramowaniu. Okazuje się, że z czasem nasze usta stają się cieńsze a nasze oczy bardziej przymknięte, a to tylko dwie wskazówki, na podstawie, których dokonuje się postarzania fotografii. Ten system odróżnia przede wszystkim koncept dokonywania zmian. Zamiast postarzać osobę do modelu średniego, postarza się zdjęcia wyłącznie o konkretne wskazówki.

Efekty postarzania?

article-2601373-1CFD74FD00000578-781_634x560

(Po lewej stronie postarzanie za pomocą nowej techniki, po prawej stronie zdjęcia starzejących się osób dla porównania efektu)

Okazuje się, że ludzie, którzy dostarczyli swoje zdjęcia w celu ich analizy nie były w stanie odróżnić, które z nich zostało sztucznie postarzone, a które było ich zdjęciem. I mimo, że nie jest to żadna metoda badawcza to ciekawa wskazówka pokazująca moc tego narzędzia.

Do czego może się przydać?

age_result3

Takie narzędzie na pewno przyda się, w poszukiwaniu osób zaginionych, lub osób rozdzielonych przed laty, które w wyniku upływu czasu wyglądają już inaczej. No i to co najpowszechniejsze, do zaspokajania naszej ciekawości.

Ryzyko

System ten wiąże się z pewnym ryzykiem. Postarzamy osoby bez uwzględniania innych czynników takich jak KFC, którego tłuszcz może skutecznie zmienić oblicze, ponadto znaczenie mają: blizny, zmiany fryzur, wypadki oraz przebyte choroby. Dzięki temu część ludzi będzie znacznie różniła się od przewidywań.

[sc:formularz-dolny ]

Illumination-Aware Age Progression – Ira Kemelmacher-Shlizerman, Supasorn Suwajanakorn, Steven M. Seitz

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *