Katarzyna Waśniewska pokona wariograf

Cała Polska przez ostatnich kilka tygodni żyła swojego rodzaju reality show. Państwo Waśniewscy niejednoznaczni, tajemniczy skorzy do kłamstwa, stali się bohaterami medialnego show, osobiście starałem się dystansować do tego przypadku, do czasu aż jedna z gazet poprosiła mnie o kilka zdań komentarza na ten temat oraz analizę kilku materiałów wideo.

Ostatnim zdarzeniem mającym wpływ na scenariusz wydarzeń, była ucieczka przed badaniem poligrafem (wariografem) matki, tragicznie zmarłej Madzi (prokuratorzy ustalą czy jest to tragiczna śmierć czy zabójstwo, dlatego daleko mi od jakichkolwiek osądów) na podstawie, którego dokonamy małego eksperymentu myślowego. [notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Wariograf, poligraf – zwany potocznie wykrywaczem kłamstw, służy do zbierania i analizy fizjologicznych zachowań organizmu w celu wykrycia prawdy. Ciekawostką jest fakt, że badany odpowiada na pytania tylko tak lub nie. Badanie wariografem jest dobrowolne, nie może być przeprowadzone wbrew naszej woli. Zdarza się, że bywa wykorzystywany również w biznesie.[/notify_box]

Czy Pani Kasia rzeczywiście miała się czego bać? Od śmierci małej Madzi minęło ponad 2 tygodnie, w tym czasie Państwo Waśniewscy byli wielokrotnie przesłuchiwani przez prokuratorów, dziennikarzy i bliskich, a pytania im zadawane, były niekiedy bardzo trudne i spójne z tymi, które chciałby zadać biegły podczas badania wariografem. Dlatego po takim czasie oraz „treningu” w mediach, nie powinni się go obawiać, w obecnej sytuacji mogli z łatwością przekonać biegłego. Oczywiście  nie znam nikogo, kto podjął by się takiego zadania na tym etapie dochodzenia.

Jak oszukać wykrywacz kłamstw

Najprostszy sposób to przetrenować potencjalne pytania. Jeżeli był bym przekonany, że będą mnie pytać o to czy współpracuje z wywiadem obcego kraju (zawsze są to pytania zamknięte) poprosiłbym bliską mi osobę, by mi zadawała to pytanie bardzo często, w seriach i znienacka, tym samym mój mózg wytworzył by nowe połączenia neuronalne a moje ciało zaczęło by reagować na nie jak na każde inne.

Kolejną techniką jest wyznaczenie punktu odniesienia dla pytań kontrolnych. Pytania kontrolne będą to pytania o dość oczywiste kwestie, by skalibrować urządzenie np. gdzie się Pan urodził, jak ma Pan na imię. Jeżeli chcesz mieć kontrole nad procesem to wystarczy, że w momencie każdej odpowiedzi weźmiesz głęboki wdech, wbijesz sobie paznokieć w palec czy przygryziesz język (pamiętaj, wybierz tylko jeden i korzystaj tylko z niego) a następnie, gdy otrzymasz pytanie, które chcesz by odebrano jako prawdę, robisz ten sam gest i uruchamiasz fizjologiczne zachowanie przypisane w poligrafie za prawdę.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *