wykrywanie kłamstwa

Kłamie? czy nie kłamie

Wykrywanie kłamstwa to jeden z ciekawszych tematów, z którym udało mi się zetknąć. Dziś spotkamy się z jednym bardzo charakterystycznym wyznacznikiem, który z lubością obserwuje u moich rozmówców. Sygnał ten może oznaczać 2 kwestie, zdenerwowanie lub mijanie się z prawdą.

Poniżej umieściłem film jednego trenera NLP, nie są tu interesujące jego umiejętności, tematyka oraz treść, to całkowicie pomijam. Gdy oglądam filmy w poszukiwaniu ciekawych niewerbalnych sygnałów, zdarza mi się wyłączać głos, tak było i w tym przypadku. Najpierw sami zobaczcie i zastanówcie się czy nie pojawiło się tam coś co z łatwością można uznać za fałsz? Najlepiej najpierw wyłącz głos i przewiń do 3m i 40s.

Zauważyłeś coś? Zastanów się, a dopiero potem odsłoń poniższą odpowiedź.

[accordion class=’accord1′]
[slide name=”Wskazówka kłamstwa”]W momencie kiedy Pan Michał wygłasza zdanie na temat obrazu – wie Pan jest taki futurystyczny, taki […] wykonuje bardzo charakterystyczny gest jednostronnego ruchu ramieniem. Oznacza to, że Pan Michał wymyślił tą historię na miejscu lub tak naprawdę wcale mu się nie podobał ten obraz. Owy gest występuje kilkukrotnie podczas tej historii[/slide]
[/accordion]Całkiem niedawno byłem w salonie Plusa, miałem tam do załatwienia kilka spraw ze zmianami na moim koncie. Obsługujący mnie sprzedawca po moim pytaniu, czy telefon będzie pobierał bez mojej wiedzy pakiety internetowe, odpowiedział – nie powinien, jednocześnie wzruszając jednostronnie ramieniem. Od razu zrozumiałem, że sprzedawca nie ma co do tego pewności. Brak symetrii w ruchu ramion w momencie odpowiedzi może świadczyć o czyjejś niewiedzy lub mijaniem się z prawdą.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Brak spójności w nieświadomej gestykulacji, bardzo często oznacza brak komfortu, zdenerwowanie oraz niekiedy kłamstwo. Jest kilka wyjątków, a najbardziej charakterystycznym jest ekspresja zadowolenia, gdzie uśmiech może objawiać się tylko po jednej stronie ust.[/notify_box]P.S.[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Uwaga! Ostatnio spotkałem się na jednej stronie o tematyce mowy ciała ze stwierdzeniem, że pauzy typu „yyyy” przeciągłe słowo „tak” sugerują iż osoba kłamie, to błąd atrybucyjny gdyż w 80% przypadków będzie to po prostu zdenerwowanie.[/notify_box]


[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

4 myśli w temacie “Kłamie? czy nie kłamie”

 1. Ten ruch w 3:42 jest faktycznie dość wymowny, po przeczytaniu komentarza dopiero zwróciłam na niego uwagę, myśląc ‚jak mogłam tego nie zauważyć’ 🙂

 2. w okolicach 4 minuty pan na filmie przestał gestykulować i można zauważyć kilka głębokich wydechów tak jak by się stresował . Czy to też można uznać za kłamstwo?

  1. Ruch w 3:40 to tzw. emblemat. Gdyby był zrobiony świadomie, wyglądałby jak podciągnięcie obu ramion i odwrócenie rąk na zewnątrz, takie „nie wiem, nie mam pojęcia, nie jestem pewny”. Wydaje mi się, że trochę Pan Piotrek nadinterpretuje ten moment. Z kontekstu bardziej by wynikało, że nie jest pewny tego futuryzmu, niż całej opowieści.

 3. 3:42 – „…ale ja lubię fantastykę” w tym momencie pokręcił głową, wykonał gest zaprzeczenia- czy można by wnioskować, że to miła się z prawdą? Że tak naprawdę ten Pan nie czyta fantastyki, a nawet jej nie lubi? 😉
  Tak na marginesie…
  ogólnie ten Pan mnie nie przekonuje. Najbardziej razi mnie jego ubiór- trochę nieprofesjonalny, nieprawdaż? Człowiek (w tym wypadku trener!) wypowiadający się przed kamerą i najprawdopodobniej jakąś grupą, nie powinien raczej tak wyglądać.

  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *