Kolejny dowód na ewolucyjne pochodzenie mowy ciała

Mamy kolejny dowód na ewolucyjne pochodzenie reakcji behawioralnych, w tym przypadku chodzi o wstyd oraz dumę. Dlaczego jest to takie istotne? Bo dzięki temu, niezależnie od socjalizacji, czy miejsca w danej kulturze, jesteśmy w stanie odczytywać mowę ciała, każdego napotkanego człowieka. A wszystko to dzięki Jessica L Tracy oraz dr David Matsumoto, o którym już wspominałem.

Zadaniem zespołu badawczego była obserwacja zawodników podczas olimpiady. Mieli skupić się przede wszystkim na ekspresjach wstydu/porażki oraz dumy i radości. Jednak badanie to nie dotyczyło zwykłych zawodników, ale zawodników niewidomych podczas paraolimpiady. Byli oni niesamowicie istotni, gdyż nie posiadając zmysłu wzroku nie mogli modelować reakcji otaczających ich osób. Było to prostsze zadanie, niż to które zrealizował dr Paul Ekman. Chcąc osiągnąć dokładnie ten sam cel, czyli dowiedzieć się czy ekspresje mimiczne są ewolucyjne postanowił odwiedzić, plemię Fore zamieszkujące Papuę Nową Gwineę. Tubylcy nie mieli wcześniej styczności z cywilizacją, dlatego ich reakcje były tak cenne. Jak się potem okazało, reakcje Indian z tamtej części świata nie odbiegały od reakcji maklerów giełdowych z Wall Street, dowodząc tym samym ewolucyjnego pochodzenia naszych reakcji i przecząc twierdzeniu, że są one socjalnie nabyte.

zpq9990843300001 (1)

Wracając jednak do olimpijczyków, ich pochodzenie to ponad 30 krajów z całego świata, co było dodatkowym argumentem, utwierdzającym tezę pochodzenia reakcji. Co ciekawe, owe zachowania występowały rzadziej wśród osób widzących. Może mieć to związek, z celowym blokowaniem ekspresji. Blokowanie emocji okazało się charakterystyczne dla bardziej rozwiniętych rejonów świata czyli Ameryki Północnej oraz krańców Eurazji (Europa i Daleki Wschód).

P.S. Zdjęcie z nagłówka pokazuje reakcje emocjonalną dwojga zawodników, w efekcie zwycięstwa, zawodniczka z lewej strony posiada zmysł wzroku, za to zawodnik z prawej jest niewidomy od urodzenia.

P.P.S. Tabela demonstruje jakie reakcje zaobserwowano w przypadku porażki, a jakie w przypadku zwycięstwa.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *