Komunikacja niewerbalna – od czego zacząć?

Od czasu do czasu, piszecie do mnie: „jak zacząć zabawę w odczytywanie mowy ciała?”, „jakie materiały polecasz o tematyce komunikacji niewerbalnej?” itp., Dlatego też dziś, po kolejnym pytaniu postanowiłem stworzyć listę interesujących i ważnych dla mnie lektur z zakresu komunikacji niewerbalnej, mowy ciała oraz odczytywania ludzi. Podkreślam jest to subiektywna lista tych książek, które ja uważam za ważne. Co pewien czas będę dodawał tu nowe pozycje. Oczywiście cześć z wymienionych tu książek będziecie mogli poznać dzięki recenzjom, które sporadycznie nagrywam. Jeżeli uważacie, że jakiejś pozycji tu brakuje, to wpiszcie ją w komentarzach, postaram się ją umieścić.

Na początek, lektury dostępne w języku polskim:

Joe Navarro  – Mowa ciała

Joe to były agent FBI opisujący mowę ciała w kontekście sytuacji, z którymi zdarzyło mu się zmierzyć w swojej wieloletnie karierze agenta. Lubię tą książkę za jej luźny styl oraz przymawiające do wyobraźni przykłady. Lubię również Joe osobiście, bardzo otwarty człowiek, z którym do dziś zdarza mi się mailować. Książka idealnie nadaje się na sam początek, do jej zrozumienia nie jest wymagana wcześniejsza lektura podobnych pozycji.

Paul Ekman – Emocje ujawnione

Jest to absolutna klasyka pod kątem mikroekspresji. Książka powstała w 2003 roku. W Polsce ukazywała się nakładem kilku wydawnictw, parę lat po jej pierwszym wydaniu w Stanach Zjednoczonych. Na Polskim rynku spotkała się raczej z chłodnym przyjęciem, książka mało popularna ze względu na mało rozpowszechnioną tematykę. Przeznaczona dla osób mających już kontakt z tematyką komunikacji niewerbalnej. Jej charakterystyczną cechą jest miejscami akademicki sposób przekazu informacji.

Alan I Barbara Pease – Mowa ciała

Jest to chyba najpopularniejsza książka nurtu komunikacji niewerbalnej. Z jednej strony to dobrze, bo przekazuje wiele podstawowych zagadnień z tej tematyki. Z drugiej źle, bo przekazuje również mity już dawno obalone i skreślone przez naukowców. Książka jest bardzo przystępna, napisana prostym językiem, łatwo dostępna na rynku. Warta do przeczytania, szczególnie na samym początku naszej przygody z mową ciała.

The Dalai Lama, Paul Ekman, Daniel Goleman – Świadomość emocjonalna

Książka zupełnie inna od pozostałych. Książka opowiada o spotkaniu świata nauki ze światem duchowym. Grupa pod przewodnictwem Dalai Lamy stara się rozwikłać, zrozumieć i rozwiązać wyzwania emocjonalne, jakie stoją przed człowiekiem. Kluczową postacią wpływającą na charakter komunikacji niewerbalnej będzie Paul Ekman.

Paul Ekman – Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie polityce i małżeństwie

To prawdopodobnie najpopularniejsza książka Paula Ekmana w Polsce. Jest to książka, która wprowadza w arkana odkrywania kłamstwa. Ta książka pozwoli Ci na zrozumienie kłamcy. Po ćwiczeniu podanych tam wskazówek, Twoje umiejętności detekcji znacząco wzrosną. Książka oparta na doświadczeniu oraz wieloletnich badaniach dr Ekmana.

Derren Brown – Sztuczki umysłu

Książka raczej w rodzaju ciekawostki. Bardzo znana postać opowiada o swoich umiejętnościach oraz odczarowuje swój wizerunek mentalisty na rzecz scenicznego showmana. Derren jest umiarkowanym zwolennikiem NLP, dlatego też znajduje się tam kilka mało autentycznych informacji, jednakże książka jako całość jest ciekawa i miejscami bardzo zabawna. Techniki z zakresu komunikacji niewerbalnej są tam raczej marginesem.

Książki Anglojęzyczne:


Kasia i Patryk Wezowski – The Micro Expressions Book for Business

Ciekawe I świeże podejście do mikroekspresji. Patryk jest Polskiego pochodzenia jednak jego umiejętności, jako trenera z zakresu mowy ciała znajdują swoich zwolenników w Europie oraz USA. W Polsce jest praktycznie nieznany. Książka interesująca miły język, szybko się czyta. Książka dostępna na platformie Amazon.

David Matsumoto – Unmasking Japan: Myths and Realities about the Emotions of the Japanese

Interesująca pozycja na temat emocji z perspektywy Japonii. Dr Matsumoto jest jednym z twórców mikreoespresji, wraz z dr Ekmanem pracowali nad wczesnymi badaniami oraz pierwszymi narzędziami służącymi nauce odczytywania mikroekspresji.

Joe Navarro – Hunting Terrorists: A Look at the Psychopathology of Terror

Jest to jedna z mocniejszych książek. Jej celem jest pokazanie umiejętności potrzebnych do wyłapywania potencjalnie niebezpiecznych jednostek. Przeznaczona głównie organom ścigania oraz ochrony. Demaskuje wiele mitów jednocześnie pokazuje jak trudne jest odnalezienie dobrze przygotowanego do zamachu terrorysty.

P.S. Zachęcam w komentarzach do polecania własnych propozycji. Miło było by mieć bazę ciekawych książek o tej tematyce w jednym miejscu.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

27 myśli w temacie “Komunikacja niewerbalna – od czego zacząć?”

 1. Jestem na etapie czytania książki Allana i Barbary Pease Mowa Ciała opisuje Pan tą książkę jako: „….przekazuje również mity już dawno obalone i skreślone przez naukowców.” Czy na polskim rynku znajduje się bardziej uaktualniona książka o tej tematyce?? Jestem na początku drogi jeśli chodzi o mowę ciała ale nie chciałbym brać wszystkiego za pewnik. Długo Pan nie pisał rozumiem że blog nie cieszył się zbytnią popularnością. Mam nadzieję że otrzyma wiadomość i odpisze. Pozdrawiam.

 2. Ś.P Andrzej Batko – 1)Haker Umysłów, 2)Sztuka Perswazji- była to pierwsza z moich książek, mam jego autograf, bardzo mi się spodobała

 3. Nie wiem czy temat książek jest wciąż ,aktualny ale dla zainteresowanych książka Philippe Turchet – Mowa ciała , jest wystawiona na Tablica.pl w cenie 10 pln. (+ koszt przesyłki,podkarpackie ) ,jest również druga oferta aukcyjna na allegro zaczynająca się tez od 10 pln.

  Pozdrawiam

 4. Czy ksiażka Joe Navarro – „Mowa ciała” w oryginale po angielsku to ” What Every Body is Saying”, czy „Every Body’s Talking”? Jeśli obie je Pan przeczytał, to co może Pan o nich powiedzieć?
  Znakomity blog, powodzenia 🙂

 5. Która z tych książek, oczywiście po polsku, myśli Pan, że jest najaktualniejsza. Pasjonuje mnie mowa ciała. Chce wiedzieć więcej o ludziach niż oni o mnie. Chce umiec się bronić i szybciej rozpoznać wroga. Chce się tego nauczyć. Także od której książki zacząć, ale takiej która jest w miarę aktualna ?

 6. Błąd w „Jeżeli uwarzcie, że jakiejś pozycji tu brakuje, to wpiszcie ją w komentarzach, postaram się ją umieścić.”
  uwarzcie

 7. Ja osoobiscie polecalbym napewno Joe Navarro ,,Mowa ciala” i ,,Mowa ciala w pracy” oraz ,,Potega mowy ciala” Tonya Reiman. Jezeli to nie tylko chodzi o tematyke mowy ciala to rowniez ksiazka Jack Nasher ,,jak rozpoznac klamce” jest wsrod oboowiazkoowych oraz Kevin Hogan ,,Sekretny jezyk mowy ciala w biznesie” rowniez zawieraz bardzo duzo ciekawych materialow. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *