Jak łatwo uwiarygodnić kłamstwo?

CaptureNad terytorium Ukrainy został zestrzelony Malezyjski samolot pasażerski z 283 pasażerami na pokładzie. To tak jakby wysadzić mały blok w Polsce ze wszystkimi mieszkańcami. Kilka chwil później Rosyjska telewizja TV LifeNews opublikowana informację, że rebeliantom udało się zestrzelić duży samolot transportowy AN-26, pokazując jednocześnie materiał wideo płonącego miejsca katastrofy samolotu pasażerskiego Boeinga 777. Była to jedna z pierwszych wiadomości na ten temat i jest to jeden z dowodów prowadzących na Kreml. Rosjanie tym samym wykorzystali technikę uwiarygadniającą przekaz. Klasyczną dziennikarską podkładkę.

Dlaczego tak łatwo wierzymy w kłamstwa?

Psycholog Eryn Newman w opublikowanym badaniu, dlaczego tak łatwo wierzymy w kłamstwa, zaobserwował bardzo skuteczną technikę mediów, która służy uwiarygadnianiu nieprawdziwych informacji. Okazało się, że zdjęcie z miejsca wydarzenia bardzo podnosi wiarygodność komunikatu, jest to swojego rodzaju informacja, byłem na miejscu i widziałem.

Manipulacja mediów

Jaki ma to związek z uwiarygadnianiem kłamstw? Media często podkładają zdjęcia, materiały wideo archiwalne bądź ze zbliżonych wydarzeń, by zilustrować wydarzenie, wprowadzając w błąd obserwatorów, gdyż stawiają się w roli świadka, którym w rezultacie nie są. Taki sam błąd popełniła Rosyjska tuba propagandowa, która za wszelką cenę chce obwinić za to wydarzenie Ukraińców.

Jak wykorzystywać ten fenomen?

Wykorzystuj zdjęcia/wideo z miejsca, o którym opowiadasz, to podniesie wiarygodność przekazu/prezentacji czy wypowiadanych słów. Wykorzystuj je tak jakby były Twojego autorstwa, wczuj się w otoczenie.

[sc:formularz-dolny ]

Newman EJ et al (2012). Nonprobative photographs (or words) inflate truthiness. Psychonomic Bulletin & Review

Photo credit: Ann Althouse / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *